Utrzymanie równowagi podczas swingu

Często słyszy się, że swing golfowy najlepszych golfistów ładnie wygląda, ale co tak naprawdę kryje się za tym stwierdzeniem? Otóż idealny swing to płynny ruch, łagodne tempo oraz pełna kontrola nad poszczególnymi etapami uderzenia kończącego się wzorcową pozycją zamykającą swing. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co pozornie niedostrzegalne, a zarazem przesądzające o płynności i jakości swingu – utrzymaniu równowagi przez gracza. Aspekt ten jest często pomijany przez nieświadomych jego istoty graczy.

Większość początkujących graczy wychodzi z założenia, że utrzymanie równowagi podczas swingu, to sprawa drugorzędna, która nie wymaga od nich uwagi w takim stopniu, jak pozostałe elementy swingu. Jednak okazuje się, że wielu doświadczonych graczy postrzega tę kwestię zupełnie inaczej. W ch odczuciu, utrzymanie prawidłowej równowagi podczas swingu może przesądzać o całości uderzenia w takim samym stopniu, jak sposób trzymania kija golfowego.

Jedną z przyczyn lekceważenia utrzymania równowagi podczas swingu, jest lekkość z jaką przychodzi ona profesjonalnym graczom. Niezwykle rzadko widuje się profesjonalnego gracza balansującego na granicy pięt lub palców u stóp lub kończącego swing w niezdarny sposób. Przekonanie o tym, że każdemu graczowi przychodzi to z taką łatwością, może sprawić, że zupełnie pominiemy ten element gry, nie wiedząc, że rzutuje on na całokształt naszego swingu.

Dlaczego równowaga ma znaczenie?

Utrzymanie równowagi od momentu rozpoczęcia swingu, poprzez backswing oraz downswing, to element kluczowy, który jest gwarancją prawidłowego kontaktu kija z piłką. Każde zachwianie się podczas kolejnych faz swingu niesie za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli ciężar ciała zupełnie przeniesiemy na palce u stóp, możemy liczyć się z utratą kontroli nad uderzeniem, natomiast wygięcie się do tyłu spowoduje uderzenie przez nas piłki niewłaściwą częścią kija. Stąd też, prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała tak, aby jego środek znajdował się pomiędzy piętą a kłąbem palucha u stopy, jak i zaangażowanie obu nóg w równym stopniu, sprawią, że nasz swing nabierze profesjonalnego charakteru. Kolana podczas adresowania powinny być zgięte.

W celu wychwycenia niuansów w sposobie utrzymania równowagi podczas swingu, warto przyjrzeć się tym najlepszym. Wśród graczy cieszących się opinią tych o niezachwianym, stabilnym swingu i idealnej postawie są m.in. Adam Scott, Charl Schwarzel czy Justin Rose. Idealna postawa, na którą składają się kolana, biodra oraz ramiona będące w jednej linii zdecydowanie wyróżnia wymienionych graczy. Świetnym przykładem na doskonałość płynności ruchu pozbawioną raptownych zwrotów jest również Ernie Els.

Jeżeli chcemy zaobserwować proces płynnego następowania kolejnych faz swingu oraz zwrócić szczególną uwagę na zachowanie równowagi przez gracza podczas uderzenia, idealne ku temu będą wszelkie ujęcia kamery podczas turnieju prezentujące gracza od tyłu. Ujęcia te dają idealny pogląd na rotację ciała gracza względem jego niezachwianej osi.

Jak wyćwiczyć utrzymanie równowagi podczas swingu?

Niezawodnym sposobem jest wykonywanie ćwiczenia polegającego na uderzaniu piłki mając złączone stopy. W celu pełnego wykorzystania wyżej wspomnianego ćwiczenia należy wykonywać je w sposób następujący:

– używając kija typu wedge lub krótkiego irona, adresuj piłkę z maksymalnie złączonymi stopami,

– wykonuj wiele uderzeń wkładając w nie 50% swojego wysiłku,

-jeżeli uznasz, że swing nabrał pożądanej jakości, zwiększ wkładany w uderzenie wysiłek,

-jeżeli zauważysz zdecydowaną poprawę, zdecyduj się na bardziej wymagający kij.

Oprac. PP

Portal Grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

 

 

 

Comments are closed.