Turniej golfowy Masters

Masters to bez wątpienia jeden z bardziej prestiżowych turniejów golfowych rozgrywanych wśród mężczyzn. Co roku, począwszy od kwietnia, ruszają rozgrywki z cyklu Wielkiego Szlema, które inauguruje właśnie turniej Masters. Do pozostałych turniejów z cyklu Wielkiego Szlema należą: U.S. Open, The Open Championship i PGA Championship.

Z uwagi na fakt, że w Masters startuje najmniej zawodników (w porównaniu do innych turniejów głównych), forma zawodów zakłada, że konkurenci w ciągu pierwszych dwóch dni grają trójkami przez 36 dołków. Następnie liczba graczy zostaje zredukowana. Do dalszego etapu przechodzą zawodnicy, którzy zmieścili się w obrębie premiowanych kategorii. Zasady te obowiązują od turnieju rozegranego w 1961.

Historia turnieju Masters sięga 1930 roku. Do zaistnienia turnieju na światową skalę przyczynili się Bobby Jones – legenda światowego golfa, oraz Clifford Roberts – inwestor z Nowego Yorku. To właśnie oni, we współpracy z szanowanym brytyjskim architektem – Alister Mackenzie, zaprojektowali oraz założyli klub golfowy, na którym następnie rozegrany został pierwszy turniej Masters. Augusta National Golf Club – taką nazwę nadano klubowi, przywitał pierwszych graczy w 1943 roku. Rozgrywki cieszą się niegasnącą popularnością po dziś dzień, co więcej, odbywają się niezmiennie na tym samym polu.

Niekwestionowani mistrzowie turnieju do lat 50-tych to: Gene Sarazen, Craig Woods, Byron Nelson oraz Ben Hogan. Druga połowa XX wieku, to czas triumfu Bena Hogana, Jacka Nicklausa, Arnolda Palmera, Jimmiego Demareta, Sama Sneada,Gary’ego Playera, Toma Watsona czy Tigera Woodsa.

Pierwszym zwycięzcą turnieju Masters w 1934 roku był Horton Smith. Za golfistę, który najbardziej odznaczył się w historii całego turnieju Masters uważa się Jacka Nicklausa – sześciokrotnego  zwycięzcę turnieju w latach 1963-1986. Czterokrotnym zwycięstwem poszczycić się mogą dwaj wybitni gracze: Tiger Woods oraz Arnold Palmer. Co ciekawe, do roku 1961 wszyscy zdobywający trofeum gracze pochodzili z USA. Rok 1961 przyniósł pod tym względem pewne zmiany, udostępniając podium graczowi z RPA – Garemu Playerowi.

Ciekawym elementem turnieju są jego tradycje. Jedną z nich stanowi zielona marynarka, która wręczana jest zwycięzcy jako uwieńczenie jego dokonań na polu. Gracz ma obowiązek zwrócić wypożyczoną marynarkę po upływie roku. Tradycję stanowi również zainaugurowany przez Bena Hogana  Champions Dinner. Kolacja odbywająca się w przeddzień turnieju jest otwarta jedynie dla zwycięzców turnieju oraz niektórych członków zarządu Augusta National Golf Club. Początkowe uderzenia wykonywane przez legendy golfa podczas pierwszego poranka zawodów, to tradycja, którą zaszczepiono w 1963 roku. Widowiskowe uderzenia należały w ostatnich latach do Sama Sneada, Byrona Nelsona czy Arnolda Palmera.

Poniżej wyniki The Masters Tournament z ostatnich dziesięciu lat.

 

                                Źródło: wikipedia.org

Grawgolfa.pl

Comments are closed.