Swing dla początkujących

Na temat golfowego swingu istnieje wiele teorii i mitów. Każdy z graczy ma do niego indywidualne podejście. Stąd, początki naszej swingowej przygody mogą nie być ani łatwe, ani przyjemne. Musimy liczyć się z tym, że nasz trener będzie wprost bombardował nas cennymi wskazówkami dotyczącymi każdej fazy swingu. Podstawowy błąd początkującego golfisty polega na przekombinowaniu techniki uderzenia wynikające z braku wprawy oraz natłoku myśli w głowie. Chcąc uniknąć tego problemu, warto skupić się na podstawowych elementach swingu, które być może nie sprawią, że będziemy grać, jak Tiger Woods czy Ben Hogan, ale na pewno wpłynął na jakość naszej gry.

  • Kontroluj swój grip, czyli sposób w jaki trzymasz kij golfowy. Sprawa na pozór błaha, jednak w ogromnym stopniu wpływa na płynność całego uderzenia. Kij należy trzymać  solidnie a zarazem delikatnie. Tu najlepiej sprawdza się golfowe powiedzenie, brzmiące : „trzymaj kij golfowy tak, jakby to był ptak – nie chcesz żeby odfrunął, ale też twoim celem nie jest uduszenie go”.
  • Nie rozkładaj swingu na części pierwsze. Pamiętaj o płynności ruchu, który przyspiesza dopiero tuż przed zetknięciem się kija z piłką. Zanim rozpoczniesz swingowanie rozluźnij swoje ręce i ramiona, pozbądź się nagromadzonego w nich napięcia, które może negatywnie wpłynąć na płynność  uderzenia.
  • Pod żadnym pozorem nie ruszaj głową. Zbyt szybki ruch głowy w kierunku uderzenia, jest najczęściej popełnianym błędem przez początkujących graczy. Głowa ma się znajdować w tej samej pozycji, czyli skierowana w dół w kierunku pozycji wyjściowej piłki, aż do momentu jej wybicia. Uderzenie można zacząć śledzić dopiero wtedy, kiedy piłka znajduje się już w powietrzu.
  • Staraj się celować w najniższy punkt piłki, w taki sposób, aby podbić ją od dołu. Warto zwrócić uwagę na sposób uderzenia piłki, gdyż determinuje on wysokość jej lotu  oraz długość uderzenia.
  • Rytmiczność uderzenia to kluczowa sprawa. Przyspieszony swing nie wróży niczego dobrego, powoduje zaś, że uderzenie traci na jakości. Najlepszym sposobem na spowolnienie ruchu swingowego jest krótka pauza w szczytowym punkcie backswingu, a następnie zmiana kierunku ruchu kija i rozpoczęcie downswingu.
  • Niezwykle istotną kwestią, której nie można pominąć podczas backswingu jest solidne zakotwiczenie prawej nogi, w ten sposób, aby cały ciężar ciała przenieść na wewnętrzną stronę prawej stopy. Należy także delikatnie ugiąć kolana. Taka stabilna pozycja wyjściowa gracza pozwala na bardziej zdecydowany ruch względem piłki, który przekłada się na siłę uderzenia.
  • Obserwuj swoje lewe kolano. Wielu golfistów nie kontroluje momentu, w którym ich lewe kolano zapada się podczas swingu w kierunku prawego kolana. Nieświadomość tego ruchu powoduje jednoczesne opadnięcie ramion oraz uciekanie bioder, a w konsekwencji zachwianie całej pozycji gracza. W celu uniknięcia tego błędu, wyobraź sobie, że pomiędzy twoimi kolanami znajduje się piłka – mniej więcej taki dystans powinien dzielić twoje kolana.

Grawgolfa.pl

Comments are closed.