Jak wypracować odpowiedni rytm gry w golfa

Jednym z kluczowych elementów gry w golfa jest odpowiedni rytm. Synchronizuje on ruchy i ułożenie poszczególnych partii ciała, a to z kolei prowadzi do większej skuteczności naszych strzałów. Wiele ludzi, którzy mają problem z odpowiednim rytmem uważa, że ich błąd polega na zbyt szybkim swingu – to w 90% przypadków nieprawda. Zwiększając prędkość zamachu możemy narobić sobie jedynie dodatkowych kłopotów.

Bob Toski, profesjonalny nauczyciel gry w golfa, doradza, by nie szukać na siłę lepszego rytmu. Twierdzi, że rytm trzeba poczuć samemu, przyjdzie to w naturalny sposób, nie należy tego sztucznie przyspieszać: Feel the force. Don’t force the feel. Zbytnio naciskając, uderzamy chaotycznie i nigdy nie znajdujemy naszego optimum.

Przedstawiamy dwie główne zasady, które pomogą Ci zachować najlepszy rytm i zwiększyć przyjemność z gry:

Zasada 1

Należy szybko wykonywać backswing. Podstawą przy wykonywaniu swingu jest rotacja ciałem, a odpowiedni obrót nie wymaga zbyt dużego czasu. W przypadku powolnego zamachu kijem, osłabiamy efektywność rotacji ciałem podczas wykonywania backswingu. To z kolei prowadzi do tego, że nie ma się wystarczającej płynności. Powolny backswing może poskutkować przedwczesnym downswingiem. Wielu graczy sądzi wtedy, że ich strzały są za szybkie i należy je zwolnić – nic bardziej mylnego. Spowolnienie uderzenia sprawi, że nasz rytm zostaje zaburzony jeszcze bardziej, a strzały będą coraz gorsze.

Zasada 2

To sprowadza nas z kolei do drugiej zasady – należy wykonać pełny backswing, zanim zacznie się robić downswing. Najważniejsze to utrzymać rytm i równowagę w trakcie kończenia backswingu. Dzięki temu łatwiej jest dostać się do piłki, używając wyprostowanych ramion i uderzając – w ten sposób pomagamy rękom nakierować głowkę kija na piłkę. Kiedy masz dobry rytm, przerwa między backswingiem i downswingiem jest najdłużej trwającą częścią Twojego uderzenia. A zatem zrelaksuj się, uwierz w to, co robisz i zacznij spokojnie ćwiczyć swój rytm uderzeniowy.

 

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.