Ranking 10 golfistek wszechczasów

1). Annika Sorenstam (9 października 1970)

Annika Sorenstam to niewątpliwie legenda kobiecego golfa. Podczas jej imponującej, 16-letniej kariery zawodniczka udowodniła, że nie ma sobie równych oraz przyczyniła się do popularyzacji kobiecego golfa na światową skalę. Zdobyła 89 zwycięstw w międzynarodowych turniejach, 72 z nich to rozgrywki z cyklu LPGA, a 10 z nich to rozgrywki Majors. Była jedyną golfistką, która podczas turniejów LPGA zarobiła 20 mln dolarów, co wysunęło ją w tej kwestii na prowadzenie. Zawodniczka wycofała się z profesjonalnej kariery w 2008 roku, by poświęcić się rodzinie, a następnie wcielić w życie wiele autorskich projektów: wydanie paru książek oraz projektowanie pól golfowych.

2). Mickey Wright (14 lutego 1935)

Najlepsza zawodniczka do momentu nadejścia czasów Anniki Sorenstam. W przeciągu swojej kariery, którą zakończyła w wieku 34 lat ze względu na uraz stopy, uzyskała 82 zwycięstwa, 13 z nich to zwycięstwa z cyklu Majors. Jest jedyną zawodniczką w historii LPGA Tour, która może poszczycić się zdobyciem wszystkich czterech głównych zwycięstw w tym samym czasie. Wright mieszka obecnie w Port St. Lucie na Florydzie, gdzie można ją spotkać grywającą rekreacyjnie w golfa.

3). Kathy Whitworth (27 września 1939)

Whitworth to jedyna golfistka, która pochwalić się może 88 zwycięstwami w zawodach z serii LPGA Tour. Wynik ten jest bezkonkurencyjny zarówno jeżeli chodzi o zwycięstwa kobiet, jak i mężczyzn. Swoją karierę rozpoczęła w wieku 15 lat, a miano profesjonalnej zawodniczki uzyskała w wieku 19 lat.

4). Babe Didrikson Zaharias (26 czerwca 1911-27 września 1956)

Wszechstronna sportsmenka odnosząca sukcesy w wielu dziedzinach sportu, lecz głównie w golfie. Associated Press umieściło ją na 9 pozycji w rankingu Najlepszego Sportowca XX wieku. Mimo mniejszej liczby zwycięstw, w porównaniu do swoich poprzedniczek w rankingu, powszechnie uważana jest za najwybitniejszą golfistkę wszechczasów, która przetarła ścieżki swoim późniejszym następczyniom. Uważana jest za ikonę kobiecego golfa, głównie ze względu na swoje zacięcie i ambicję przejawiające się w jej karierze. Swoją przygodę z golfem zaczęła dopiero po 20-stym roku życia. W celu zdobycia tytułu najlepszej uderzała około 1 tys. piłek dziennie.

5). Nancy Lopez (6 stycznia 1957)

Nancy Lopez wygrała 48 razy. To rekordowa liczba zwycięstw dla czasów, w których przyszło zawodniczce wygrywać, lecz niewystarczająca, aby pokonać te najlepsze zawodniczki. Lopez wzięła udział w swoim pierwszym amatorskim turnieju (New Mexico Women’s Amateur) już wieku 12 lat. Kolejne sukcesy pojawiały się lawinowo. Golfistka wygrała 3 turnieje z cyklu Majors.

6). Joanne Carner (4 kwietnia 1939)

43 zwycięstwa golfistki podczas turniejów LPGA Tour zapewniły jej miejsce w World Golf Hall of Fame. Carner jest jedyną kobietą, która zdobyła tytuły U.S. Girls’ Junior, U.S. Women’s Amateur oraz Women’s Open. Była pierwsza zawodniczką w historii golfa, która wygrała 3 różne turnieje z cyklu USGA. W późniejszych latach zawodniczce dorównał jedynie Tiger Woods. W 1981 roku Carner została wyróżniona Nagrodą Boba Jonesa  przyznawaną przez United States Golf Association za wybitne osiągnięcia w dziedzinie gry w golfa.

7). Karrie Webb (21 grudnia 1974)

To, na której pozycji w rankingu, znajdzie się Webb za parę lat jest w tej chwili jedną wielką niewiadomą. Jej imponująca kariera nie dobiegła jeszcze końca. Czołowa australijska zawodniczka ma obecnie w swoim dorobku 38 zwycięstw uzyskanych podczas rozgrywek z cyklu LPGA Tour – więcej niż jakakolwiek inna aktywna zawodowo golfistka. Zawodniczkę najczęściej spotkać można podczas rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych zawodów LPGA Tour, ale również na polach golfowych swej rodzimej Australii, gdzie startuje w zawodach  ALPG Tour.

8). Patty Berg (13 lutego 1918- 10 września 2006)

Zawodniczka wygrała łącznie 29 turniejów amatorskich. Miała na koncie m.in. trzy wygrane imprezy zaliczane ówcześnie do Wielkiego Szlema — Titleholders Championships w 1937, 1938 i 1939. W 1940 dołączyła do grona golfistek zawodowych, pierwsze zwycięstwo wielkoszlemowe odnosząc w 1941 (Women’s Western Open). Kariera wybitnej zawodniczki została zahamowana najpierw przez kontuzję lewego kolana (po wypadku samochodowym), a następnie przez służbę wojskową. Zwyciężyła w 15 turniejach wielkoszlemowych.

9). Betsy King (13 sierpnia 1955)

Podczas pierwszych siedmiu lat kariery King nie odnosiła ona żadnych zwycięstw. Po siedmiu bezowocnych latach nastąpił  przełom. Zawodniczka wygrywała co najmniej raz w roku przez kolejne 10 lat oraz zdobywała mnóstwo drugich oraz trzecich miejsc, a także tytułów najlepszej zawodniczki. Od czasu, kiedy w 1977 roku dołączyła  LPGA Tour zdobyła sześć zwycięstw w turniejach z cyklu Majors  oraz odniosła 34 zwycięstwa w turniejach LPGA Tour.

10). Louise Suggs (7 września 1923)

Współtwórczyni LPGA Tour oraz podwalin współczesnego golfa. Jej profesjonalna kariera była wynikiem pełnej sukcesów kariery amatorskiej. Uzyskawszy tytuł zawodowej golfistki w 1948 roku, Suggs rozpoczęła pasmo swoich niekończących się sukcesów: 55 zwycięstw w profesjonalnych turniejach, w tym 11 turniejów z cyklu Majors. Suggs zainaugurowała swoją osobą LPGA Tour Hall of Fame, który został utworzony w 1967 roku, a następnie dołączyła do World Golf Hall of Fame w 1979 roku.

Źródło: golf.about.com

Oprac. PP

Portal Grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

 

 

Comments are closed.