Podstawowe rodzaje uderzeń w golfie

W zależności od tego w jakim położeniu znajduje się nasza piłka na polu golfowym, dostosowujemy do niego rodzaj uderzenia, a co za tym idzie także i kij golfowy. Ten element gry w golfa jest o tyle istotny, że warunkuje nasze wyniki podczas gry. Z tego względu, dobrze jest mieć świadomość poszczególnych rodzajów uderzeń, a zarazem wiedzę na temat doboru odpowiedniego kija golfowego właśnie pod ich kątem.

Wyróżnia się kilka rodzajów podstawowych uderzeń. Uderzenie otwierające grę nazywa się uderzeniem z tee (tee shot), podczas gdy zagrania w stronę dołka z obszaru poza greenem na green – approach shots – dzieli się na uderzenia typu: chip, pitch oraz flop. Zagrania mające miejsce na greenie nazywane są puttami.

W związku z faktem, że zawodnik ma prawo posługiwać się podczas gry czternastoma kijami, warto zaznajomić się z ich możliwościami jeszcze przed rozpoczęciem swojej przygody z golfem. Woodsy, hybrydy, irony, wedge oraz puttery to używane dziś na polu golfowym kije. W momencie kiedy zapoznamy się już z ich właściwościami technicznymi i budową, warto zainteresować się w jakim momencie gry będą nam służyły pomocą.

Woody dzieli się na dwa rodzaje: driver i fairway woods. Pierwszy z nich jest większy i uderza się nim z obszaru tee. Należy pamiętać, że uderzenia tym kijem są najdalsze. Drugiego używa się do trafiania z tee i bezpośrednio z ziemi. Jeżeli zależy nam, aby piłka pokonała krótki dystans znajdując się na tee, możemy użyć kija typu iron – sprawi, że piłka poleci wyżej i szybciej się zatrzyma. Decydując się na kije typu driver czy też fairway woods  możemy spodziewać się, że piłka poleci po płaskiej linii oraz będzie się dłużej toczyła po zetknięciu z ziemią.

Jeżeli nasza piłka wyląduje na fairwayu, czyli obszarze pomiędzy tee a greenem, to będziemy musieli zmierzyć się z tak zwanym fairway shotem – niczym innym, jak uderzeniem z obszaru fairway. W tym celu, najlepiej posłuży nam kij fairway wood, który pozwoli na mocne uderzenie piłki. W przypadku kiedy uznamy, że uderzenie z fairwaya wymaga precyzji, ze względu na położenie piłki na wąskim, trudno dostępnym obszarze, należy sięgnąć po irona, który lepiej radzi sobie z niekomfortowym dla gracza położeniem piłki.

W sytuacji, kiedy w trakcie gry napotkamy przeszkodę w postaci piasku, jedynym wyjściem będzie zastosowanie uderzenia bunker shot. Bunker shot, to wyzwanie, z którym najlepiej poradzi sobie kij typu wedge.

Każde kolejne uderzenie, które ma miejsce po drugim uderzeniu rozgrywającym się na polu golfowym nazywane jest approach shotem. Approach shot charakteryzuje się tym, że dąży do dostarczenia piłki na obszar greenu. W zależności od rodzaju uderzenia oraz jego zasięgu, stosuje się tu odpowiedni rodzaj irona. Wyróżniane są następujące rodzaje uderzeń typu approach:

  • pitch – uderzenie o dalekim zasięgu, którego celem jest wysokie zagranie piłki wraz z jej zatrzymaniem się w momencie kontaktu z podłożem; do uderzenia stosuje się zazwyczaj kij typu wedge,
  • flop – dość wysokie uderzenie w następstwie którego piłka niemalże natychmiast zatrzymuje się uderzając o ziemię; z reguły rozgrywane w momencie kiedy gracz musi pokonać pewną przeszkodę; kije używane do tego typu uderzenia to: sand wedge lub lob wedge,
  • chip – niskie uderzenie, którego celem jest płytki lot piłki w następstwie którego piłka toczy się po greenie; do chipów stosuje się kije typu wedge lub irony o wyższym numerze.

Zakładając, że z powodzeniem udało nam się dotrzeć do greenu, czeka nas tu opanowanie sztuki puttowania. Zabieg ten ułatwi nam kij typu putter, dzięki któremu piłeczce można nadać ruch toczący.

Opanowanie prawidłowej techniki wszystkich uderzeń, nie należy do wyzwań łatwych. Aczkolwiek, odpowiedni dobór sprzętu pod kątem poziomu gracza oraz jego cech fizycznych, pozwala zatuszować niedociągnięcia gry wpływając w dużym stopniu na jej jakość i styl.

Grawgolfa.pl

Comments are closed.