PGA Tour w 2013 roku

Logo cyklu / Źródło: PGA Tour

Logo cyklu / Źródło: PGA Tour

Rory McIlroy, Tiger Woods a może Phil Mickelson? Który z golfistów sięgnie po tytuł najlepszego gracza PGA Tour 2013? Prześledźmy najciekawsze wydarzenia z kalendarza na roku 2013.

Kalendarium:

W skład 98 sezonu PGA Tour wchodzi 40 turniejów rozgrywanych pomiędzy czwartym stycznia, a 22 września. Tradycyjnie różnią się ważnością. W skład PGA Tour wchodzi 24 turniejów standardowych, 5 specjalnych, 4 playoffy oraz 4 imprezy zaliczane do Wielkiego Szlema. W kalendarzu PGA znajdują się również trzy turnieje z cyklu World Golf Championship oraz jeden turniej międzynarodowy wyżej rangi.

By wygrać mistrzostwo PGA Tour należy triumfować w jak największej ilości turniejów, specjalnym prestiżem są jednak cieszą się turnieje Major, wchodzące w skład Wielkiego Szlema. Zaliczamy do nich Masters Tournament (11-14 kwietnia 2013), U.S. Open (13-16 czerwca), The Open Championship (18-21 lipca) oraz PGA Championship (odbywający się w tym roku od 8 do 11 sierpnia). Wygrana w każdym z tych turniejów to ogromny wyczyn, nie bez przyczyny najlepszych golfistów określa się po ilości triumfów w turniejach typu major. Wygrana w takim turnieju to również znaczny zastrzyk finansowy, pula wygranej każdego z nich wynosi bowiem osiem milionów dolarów.

W PGA Tour znajdują się również tzw. turnieje specjalne. Jednym z nich jest Hyundai Tournament of Champions, który odbył się między 4 a 7 stycznia. Turniej posiada unikalną formułę, biorą w nim udział tylko gracze, którzy w zeszłym sezonie wygrali zmagania w ramach PGA Tour. Między 9 a 12 maja odbędzie się inny turniej w formule z kategorii uniqueThe Players Championship. Zawodnicy walczący na polu Ponte Vedra Beach na Florydzie dobierani są na podstawie pozycji w Oficjalnym Światowym Rankingu Golfowym. Uczestnicząca w The Players Championship elita światowego golfa ma do podziału najwyższą pulę w historii trawiastego sportu – 9,5 miliona dolarów.

W harmonogram każdego cyklu PGA wpisane są również turnieje alternatywne. Dziejące się w tym samym co regularne turnieje konkursy, odbywają się jednak na łatwiejszych polach, co zwiększa możliwość zajęcia korzystnej lokaty. Niższy niż w przypadku standardowych turniejów poziom, wpływa również na wysokość puli nagród, których wartość jest zdecydowanie niższa. Do cyklicznie odbywających się turniejów alternatywnych należą między innymi True South Classic (18-21 lipca), Puerto Rico Open (7-10 marca) oraz Reno-Tahoe Open (1-4 sierpnia).Photoxpress_777999

Częścią PGA Tour są również „nieoficjalne” mistrzostwa świata. Turniej wchodzący w cykl European i Japan Tour jest jedną z niewielu okazji, by zmierzyć się z golfistami z całego świata. Jest to również jedyna – oprócz The Players Championship – możliwość zmierzenia się z golfistami grającymi w innych niż PGA Tour cyklach. WGC-Accenture Match Play Championship, WGC-Cadillac Championship oraz WGC-Bridgestone Invitational odbywają się odpowiednio 20-24 lutego,7-10 marca i 1-4 sierpnia bieżącego roku. Wysokość puli każdego z nich przekracza tę ustaloną nawet dla turniejów z Wielkiego Szlema i wynosi 8,75 miliona dolarów.

W corocznym rozkładzie PGA Tour zawsze uwzględniane są cztery turnieje odbywające się tydzień po tygodniu, tzw. playoffs zaliczane do FedEx Cup. Wziąć w nich udział mogą golfiści ze specjalnie prowadzonego rankingu. Po każdym z turniejów do kolejnego kwalifikuje się coraz mniejsza ilość golfistów. W finale – Tour Championship (19-22 września) – bierze udział trzydziestu najwyżej sklasyfikowanych graczy, którzy walczą o swoją część nagrody z 8 milionów dolarów przeznaczonych na każdy z turniejów. Dobrze dysponowanych golfista może więc w ciągu miesiąca wygrać sumę zbliżoną do 10 milionów dolarów.

Golfiści:

Obrońcą tytułu jest Brytyjczyk Rory McIlroy. 23-latek w spektakularny sposób wygrał zeszłoroczny Tour zdobywając w sumie niewiele ponad osiem milionów dolarów. Więcej w cyklu zdobywał tylko Tiger Woods, trzykrotnie przekraczając granicę 10 milionów dolarów. To właśnie Woods może być zagrożeniem dla McIloy’a i mimo wszystko głównym faworytem do wygranej cyklu. 9-krotny mistrz PGA Tour potwierdził powrót do formy zajmując w zeszłorocznym sezonie drugie miejsce. Etatowym pretendentem do mistrzostwa jest również Brandt Snedeker oraz Phil Mickelson.

Posłuchaj opinii ekspertów na temat szans Tigera Woods

Namieszać w rankingu tegorocznego cyklu mogą również Brian Harman, Nicolas Colsaerts oraz Steve Stricker. Harman, będący niewiele starszy od Ror’ego McIloya wydaje się być gotowy do dołączenia do czołówki. Potwierdził to rewelacyjnymi startami w juniorskich turniejach oraz coraz odważniejszymi startami w seniorskich.

Amatorem od dawna nie jest za to Nicolas Colsaerts. Belg zdobywał doświadczenie głównie na europejskich turniejach, wydaje się jednak być gotowym, by przynajmniej w kilku turniejach sprawić problemy lepiej rozstawionym przeciwnikom.

Dużo można oczekiwać również od Steve’ego Strickera. 46 letni gracz, dla którego tegorocznym cykl może być jednym z ostatnich, wciąż ma dużo do udowodnienia. Wyniki mówią same za siebie – zajmował lokatę w czołowej dwudziestce w siedmiu z ostatnich dziewięciu turniejów Wielkiego Szlema. Ciężka praca i wola walki mogą sprawić, że Strickerze jeszcze będzie głośno.

Ciekawostki:

  • Obecny cykl PGA będzie ostatni rozgrywanym w formie styczeń – wrzesień, z miarowym rozłożeniem kluczowych zawodów. W następnym sezonie powróci formuła rozgrywania kluczowych turniejów na jesieni.

  • Za sprawą zmian w formacie, kwalifikacje do sezonu 2013-2014 będą odbywać się na podstawie rankingu FedEx Cup, a nie ja to miało miejsce tradycyjnie – w oparciu o listę zarobków z całego sezonu. Dobry występ w tylko czterech turniejach może więc zapewnić golfiście udział w całym przyszłym cyklu.

  • W PGA Tour 2013 Tiger Woods ma szansę pobicia rekordu Sam Snead’a dotyczącego ilości wygranych turniejów zaliczanych do cyklu. Po zakończeniu zeszłorocznego sezonu do zrównania się wynikiem z Snead’em, brakuje Woodsowi siedmiu zwycięstw.

  • Liczba punktów do zdobycia za wygraną w turnieju alternatywnym lub którejś z części World Golf Championship została zwiększona z 250 do 300. Sprawia to, że imprezy te stały się bardziej prestiżowe.

  • Turniej FedEx przez ostatnie trzy edycje wygrywany był przez graczy, których pozycja w ogólnym rankingu PGA Tour była niższa niż 15 miejsce. Czy w tym roku sztuka triumfu w Tour Championship uda się komuś ze ścisłe czołówki całego cyklu?

Opracował: Bartłomiej Siama

Źródło: Gra w Golfa

grawgolfa.pl

PGA Tour w 2013 roku

Comments are closed.