PGA Championship – największe wydarzenie w golfie

PGA Championship - największe wydarzenie w golfie Prestiżowy turniej golfowy PGA Championship, to wydarzenie corocznie cieszące się olbrzymią popularnością. Bez wątpienia najgłośniejsze widowisko golfowe stanowiące wyzwanie dla elity światowych golfistów. Niezmiennie od 1916 roku turniej golfowy PGA przyciąga czołowych golfistów oraz  ich fanów rządnych pełnych emocji rozgrywek. Każdego lata, turniej rozgrywający się głównie w Stanach Zjednoczonych, gości śmietankę golfowego świata. Do tej pory zdobyciem trofeum mogło poszczycić się 63 graczy, a ekskluzywny turniej miał miejsce na 71 polach golfowych.

Inicjatorem i pomysłodawcą turnieju był zamożny handlowiec – Rodman Wanamaker, który zapraszając czołówkę golfistów oraz osoby ściśle związane z  golfem, do Taplow Club w  Nowym Yorku , zapewne nie zdawał sobie sprawy z tego, że rozgrywki urosną do rangi światowego turnieju. To właśnie Wanamaker był  fundatorem pierwszych nagród w postaci 2,5 tys. dolarów, medali i pucharów oraz postawił kropkę nad ‘i’ w kwestii ostatecznej formy turnieju. Pierwsze w historii rozgrywki PGA Championship miały miejsce w  Siwanoy Country Club w Nowym Yorku. Inauguracyjny turniej rozegrali profesjonalny golfista z Wielkiej Brytanii – Jim Barnes, oraz Jock Hutchison pochodzący ze Szkocji.

Turniej wstrzymany był przez dwa lata trwania I Wojny Światowej. Rozgrywki zostały wznowione w 1919 roku. Podczas II Wojny światowej liczba graczy została zredukowana do 32.  Gracze, którzy jako pierwsi zapisali się w latach dwudziestych swoimi zwycięstwami w historii tego turnieju to Walter Hagen, Gene Sarazen oraz Leo Diegel. Jak się później okazało PGA Championship stanowiło przez długie lata, tak zwana fabrykę gwiazd. Wśród triumfujących golfistów znaleźli się: Sarazen, Byron Nelson, Gary Player, Jack Niclaus, Arnold Palmer, Bob Tway, Nick Price, czy w końcu Tiger Woods. Wymieniać można bez końca.

Obecnie, ze względu na swoją długoletnią tradycję, turniej uważany jest za wydarzenie oferujące graczom pewne przywileje, których nie są w stanie uzyskać zwyciężając w pozostałych światowej rangi turniejach golfowych z serii Majors. Zasady są następujące. W przypadku, jeżeli gracz nie należy jeszcze do elity graczy golfowych, a wygra PGA Championship, automatycznie kwalifikuje się  do pozostałych rozgrywek z cyklu Majors przez kolejne pięć lat. Ponadto, jest on dożywotnio zwolniony z kwalifikacji do turnieju PGA Championship.

Do wielkich wygranych turnieju PGA Championship należeli na przestrzeni ostatnich lat poniżsi gracze:

PGA CHAMPIONSHIP- NAJWIĘKSZE WYDARZENIE W GOLFIE OD 94 LAT

 

Źródło: pga.com

Grawgolfa.pl

Comments are closed.