Najlepsi gracze w historii golfa – Walter Hagen

Walter Hagen to jeden z najbardziej wybitnych golfistów pierwszej połowy XX wieku. Jego imponująca liczba 11 zwycięstw wielkoszlemowych pozostawała rekordową przez kilkadziesiąt lat, dopiero Jack Nicklaus i Tiger Woods przekroczyli ten magiczny numer.

Walter Hagen
źródło: rompedas.blogspot.com

Dzieciństwo…

Hagen urodził się w skromnej rodzinie niemieckich imigrantów w Nowym Jorku 21 grudnia 1892 roku. Jako dziecko podjął się pracy w roli caddiego, żeby wspomóc nieco swoją rodzinę. Był jednym z piątki dzieci Williama i Louise’y Haganów, ale jedynym synem. W trakcie pracy na torach golfowych Country Club of Rochester, mógł w wolnych chwilach trenować uderzanie piłki. Z czasem stał się ekspertem od gry w golfa, wtedy zatrudniono go w roli nauczyciela golfowego oraz pracownika sklepu z profesjonalnym sprzętem do gry. Hagen był także zaangażowany w grę w baseball, wykazywał spory talent do gry na pozycji miotacza.

Początek kariery…

W wieku 19 lat Walter wziął udział w Canadien Open – swoim pierwszym zawodowym turnieju golfowym. Zajął wówczas 11 miejsce i pokazał się z bardzo dobry strony. W 1914 zrezygnował z rekrutacji do baseballowej drużyny Philadelphia Phillies na rzecz udziału w turnieju golfowym. Już tydzień później przekonał się, że wybór golfa był dobrą dezycją – zwyciężył w U.S. Open w wieku zaledwie 22 lat. Dwa lata później zwyciężył w Western Open, który miał wówczas status jednego z najbardziej prestiżowych turniejów golfowych na świecie (ustępował jedynie U.S. Open i The Open Championship). Do końca dekady zdołał jeszcze wygrać w takich zawodach jak Metropolitan Open, North and South Open czy Shawnee Open, zaś w 1919 odnotował drugie mistrzostwo U.S. Open w karierze.

Złote lata dwudzieste…

Walter Hagen u szczytu kariery
źródło: walterhagenhome.org

Szczyt kariery Hagena przypadł na lata 20-ste – zwyciężył wówczas 9-krotnie w dwóch turniejach wielkoszlemowych – PGA Championship i British Open. W tym pierwszym triumfował w 1921, 1924, 1925, 1926 i 1927, zaś brytyjski Open podbił w 1922, 1924, 1928 i 1929 roku. Był wówczas niekwestionowanym mistrzem golfa i jednym z najpopularniejszych sportowców Ameryki – został jednym z pierwszych sportowców w historii, których majątek przekroczył milion dolarów. Miał także świetną głowę do interesów – promował sprzęt golfowy, jeździł na turnieje pokazowe, promując siebie i swoją dyscyplinę sportową. Jego wkład w rozwój prestiżu golfa jest ogromny. To on zainicjował walkę większe prawa i przywileje dla profesjonalnych graczy. Dzięki niemu zawodnicy dostali wreszcie możliwość korzystania z domków klubowych w trakcie rozgrywanych turniejów. Wcześniej profesjonaliści mięli zakaz wchodzenia do takich budynków – w 1920 roku w trakcie British Open Hagen wynajął samochód – przebieralnię, w którym mógł zmieniać odzież, ponieważ nie miał wstępu do budynku klubowego. W późniejszym okresie Walter przekonał innych zawodników do założenia zainwestowania w klub, który zatroszczy się o lepszy status profesjonalnych golfistów – Iverness Club. Dzięki Hagenowi w golfie zaczęły pojawiać się wielkie pieniądze, a zawodnicy golfowi byli traktowani jak prawdziwe gwiazdy.

Pamięć o legendzie…

Walter Hagen
źródło: tantusgalerie.de

Wkład Waltera Hagena w golfa jest powszechnie znany. Odniósł on spektakularne zwycięstwa na polach golfowych – triumfował w 45 zawodach z cyklu PGA Tour (więcej ma tylko 7 graczy), a ponad to miał niewątpliwie ogromne znaczenie dla rozwoju golfa z punktu widzenia wizerunkowego. Słynny golfista Gene Sarazen powiedział kiedyś, że każdy zawodowy golfista powinien być wdzięczny Hagenowi za to, że może trzymać w swoich rękach czek z pokaźną sumą pieniędzy – to właśnie Walter uczynił golf sportem szanowanym i cenionym, także z marketingowego punktu widzenia. W 2000 roku magazyn Golf Digest sklasyfikował Hagena na 7 miejscu w rankingu największych zawodników golfowych wszechczasów.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.