Najlepsi gracze w historii golfa – Tom Morris Junior

Tom Morrison Junior był jednym z  pionierów golfa i prawdopodobnie pierwszym młodocianym geniuszem tej dyscypliny. Jako jedyny w dziejach, zdołał wygrać z The Open Championship cztery razy z rzędu. Ważny pozostaje także jego wpływ na rozwój techniki gry.

Wychowanie w golfowej rodzinie…

Młody Tom Morris urodził się 20 kwietnia 1851 roku w St Andrews w Szkocji. Był synem legendarnego Toma Morrisa Seniora – wybitnego golfisty, najlepszego gracza swojej generacji. Młody Morris zdobywał wykształcenie w Ayr Academy – jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Szkocji. Wraz z rozwojem zawodowej kariery jego ojca, rodzina Morrisów stawała się co raz bardziej majętna. Z czasem Morris został posłany na prywatne zajęcia golfowe, gdzie uczył się w towarzystwie dzieci bogatych biznesmenów i szlachetnie urodzonych.

Dziecięcy geniusz…

Już w wieku 13 lat Tom zdołał pokonać swojego ojca w towarzyskim pojedynku golfowym. Co istotne, Morris Senior był w tym czasie mistrzem British Open. Nic dziwnego, że zadecydowano dopuścić go do wielkoszlemowego turnieju już rok później. W wieku 15 lat zdołał już zając 9 miejsce na Open, a rok później był już czwarty. W roku 1868 dokonała się natomiast rzecz jeszcze bardziej niesłychana – młody, 17-letni Morris został triumfatorem The Open Championship. Do dzisiaj pozostaje najmłodszym w dziejach graczem, który dokonał tego wyczynu. Swój sukces powtórzył potem 3 razy z rzędu. Wygrał zatem wszystkie cztery turnieje rozgrywane w latach 1868-1872. Trzeba pamiętać, że w 1871 roku rozgrywki British Open wyjątkowo nie odbyły się więc kto wie czy Morrisa nie stać było na zwyciężenie w pięciu z rzędu mistrzostwach.

Doskonała technika…

Morris charakteryzował się zabójczą skutecznością, którą zawdzięczał wyjątkowej technice. Potrafił uzyskać doskonały balans między celnością, a siłą uderzenia. Mówi się także, że był najbardziej skutecznym graczem przy wykańczaniu akcji – prawie nigdy nie psuł puttowania z krótkiej odległości. Był także bardzo rozsądnym i cierpliwym golfistą, zawsze cenił bezpieczne i pewne uderzenia nad niebezpieczne i ryzykowne – pomimo młodego wieku potrafił zachować zimną głowę w każdej sytuacji.

Tragedia rodzinna…

W 1875 roku Morris rozgrywał zawody golfowe wraz ze sowimi braćmi i ojcem. Wtedy doszła do niego informacja o ciężkim stanie jego ciężarnej żony Margaret Drinnen. Morris czym prędzej ruszył do szpitala. Kiedy dotarł na miejsce, jego żona już nie żyła, podobnie jak noworodek. Tom przeżył ogromną tragedię, z którą nie był sobie w stanie poradzić. Żyjąc w bólu i rozpaczy, wytrzymał 4 miesiące, po czym zmarł na zawał serca w wieku 24 lat.

Legenda…

Co mógł osiągnąć Morris, gdyby nie jego przedwczesna śmierć – nad tym zastanawia się pewnie każdy pasjonat golfowy na świecie. Zyskał absolutną przewagę nad resztą graczy już w bardzo wczesnym etapie swojej kariery. Został zapamiętany jako jeden z najbardziej utalentowanych zawodników w dziejach. W 2000 roku magazyn Golf Digest sklasyfikował go na 16 miejscu w historii najlepszych golfistów w dziejach, był natomiast najwyżej notowanym graczem z XIX wieku. Wyprzedził swojego legendarnego ojca o 3 pozycje.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.