Najlepsi gracze w historii golfa – Severiano Ballesteros

Severiano Ballesteros urodził się w wiosce Pedrena w Hiszpanii 9 marca 1957 roku. Był synem Baldomero Ballesterosa Presmanesa i Carmen Sota Ocejo. Wywodzi się z rodziny o wielkich tradycjach golfowych. Jeden z jego czwórki braci zmarł we wczesnych dzieciństwie, pozostała część rodzeństwa pozostała profesjonalnymi golfistami. Dodatkowo wujkiem Severiano był Ramon Sota, hiszpański 4-krotny zwycięzca turnieju Masters.

Seve Ballesteros
źródło: marca.com

Genialne dziecko golfa…

Jako dziecko, Severiano wagarował i grywał w golfa na plażach nieopodal swojego domu. Już wieku 16 lat rozpoczął przygodę z profesjonalnym golfem. W 1976 roku zszokował cały sportowy świat, zajmując drugie miejsce na British Open wieku 19 lat. Przegrał wówczas jedynie z Johnnym Millerem, ale był przed Jackiem Nicklausem. 3 lata później doczekał się swojego pierwszego zwycięstwa wielkoszlemowego – zajął pierwsze miejsce w Open Championship. Był wówczas najmłodszym triumfatorem tych rozgrywek od czasów młodego Toma Morrisa. Był także pierwszym od dawna graczem z Europy kontynentalnej, który zdobył mistrzostwo British Open – ostatni raz taka sztuka udała się tylko Arnaudowi Massy’emu z Francji.

Szczyt kariery…

Z początkiem lat 80-tych rozpoczęła się złota era dla Severiano. Już w 1980 zdobył swoje kolejne mistrzostwo, tym razem na turnieju Masters. Miał wówczas zaledwie 23 lata i złamał rekord najmłodszego mistrza w historii. Ponad to został pierwszym zawodnikiem z Europy, który zajął pierwsze miejsce w Masters Tournament. Wyczyn ten powtórzył także w 1983 roku. Następnie dwukrotnie zwyciężał w The Open Championship: w 1984 i 1988.

Statystyki…

Młody Seve Ballesteros
źródło: seveballesteros.com

Jako numer jeden w światowym rankingu, Ballesteros spędził 61 tygodni. Był liderem klasyfikacji Official World Golf Ranking tuż po jej inauguracji w 1986 i pozostawał na szczycie niezmiennie do 1989. Wziął udział w 87 turniejach, zwyciężając w 5, 3 razy zajmując drugie miejsce, 10-krotnie kończąc z lokatą numer 3. Dodatkowo zwyciężał 31-krotnie w szeregu mniejszych rozgrywek hiszpańskich czy włoskich. Często odwiedzał też Japonię, gdzie zwyciężył w 6 zawodach z cyklu Japan Golf Tour – w 1977, 1978, 1981, 1988 i 1991. Zawsze pozostawał niekwestionowanym liderem Europy kontynentalnej – 3 razy wybrano go najlepszym zawodnikiem roku European Tour – w 1986, 1988 i 1991. Golf Digest sklasyfikowało go na 16 pozycji w rankingu najlepszych golfistów wszechczasów.

Choroba i śmierć…

Severiano Ballesteros stracił świadomość na lotniku Madrid-Barajas 6 października 2008 roku. Został przewieziony do szpitala i poddany badaniom. Wynik był jednoznaczny – Seve miał guza mózgu. 24 października Ballesteros został poddany operacji wycięcia nowotworu. 9 grudnia 2008 legendarny zawodnik opuścił szpital, rozpoczynając swoją dalszą rekonwalescencję i walkę z chorobą. W 2009 roku w swoim pierwszym publicznym oświadczeniu od czasu zdiagnozowania choroby Severiano ogłosił rozpoczęcie działalności przez jego fundację – Seve Ballesteros Foundation, która miała zajmować się pomocą w badaniach nad nowotworem oraz wsparciem młodych golfistów chorych na raka. 6 maja 2011 rodzina Ballesteros ogłosiła, że stan Severiano uległ nagłemu pogorszeniu. Zawodnik zmarł pare godzin po ogłoszeniu komunikatu. Jego śmierć została uszanowana minutą ciszy w trakcie Open de Espana, a także tenisowego meczu półfinałowego Madrid Open z udziałem Rogera Federera i Rafaela Nadala – bliskiego przyjaciela Ballesterosa.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.