Najlepsi gracze w historii golfa – Byron Nelson

Byron Nelson był wielką gwiazdą świata golfa. Pomimo swojej krótkiej, 14-letniej zaledwie kariery profesjonalnego golfisty, udało mu się zwyciężyć w 52 turniejach PGA Tour (szóste miejsce w historii), a także złamać niejeden rekord świata. Jego umiejętności i nowatorski sposób gry zapewniły mu miano ojca nowoczesnego swingu.

Byron Nelson
źródło: blogs.dallasobserver.com

Dzieciństwo…

Nelson urodził się dnia 4 lutego 1912 roku niedaleko miejscowości Waxahachie w Teksasie. Wywodził się z bardzo religijnej rodziny – jego mama Madge Allen Nelson była baptystką, zaś ojciec John Byron Nelson był prezbiterianinem, który przeszedł na baptyzm po spotkaniu swojej żony. Cała rodzina Byronów była zaangażowana w życie kościelne. W wieku 11 lat Byron Nelson zachorował na ciężki tyfus, co poskutkowało obniżeniem masy jego ciała o blisko połowę, a także spowodowało trwałą bezpłodność. Rok później Byron rozpoczął swoją przygodę z golfem – jako 12 latek wstąpił do Glen Garden Country Club, gdzie pracował jako caddie. W tamtym okresie był bliskim przyjacielem innego legendarnego golfisty – Bena Hogana. Chłopcy doskonale się ze sobą dogadywali aż do momentu wygrania przez 14-letniego Nelsona turnieju dla młodzików, w którym zdeklasował Hogana i pozostałych rówieśników. Pomimo tarć natury ambicjonalnej, obaj golfiści do końca życia darzyli się wzajemnie ogromnym szacunkiem.

Zawodostwo…

W wieku 20 lat Byron rozpoczął swoją karierę zawodową. Życie golfisty nie należało wówczas do łatwych, szczególnie w dotkniętym wielkim kryzysem Teksasie. W 1935 roku Nelson przyjął pracę w Ridgewood Country Club w New Jersey. Ciężko trenował nad podwyższeniem swoich umiejętności – opracował nowatorską metodę wykonywania pełnego swingu, już kilka lat później będzie to jego markowe uderzenie, którym zachwycać się będzie cały golfowy świat. Na swoje pierwsze wielkoszlemowe zwycięstwo Byron czekał do 1937 – wtedy to został mistrzem Masters Tournament.  Dwa lata później zatriumfował na U.S. Open, a w 1940 dorzucił do tego zwycięstwo w PGA Chamionship.  W 1942 roku po raz drugi okazał się najlepszy podczas zawodów Masters. Jego kariera nabierała wówczas rozpędu, ale jej apogeum nadeszło dopiero w 1945 roku.

Najlepszy sezon w historii golfa…

Byron Nelson u szczytu kariery
źródło: rcc1890.com

W 1945 roku Byron Nelson dokonał rzeczy fenomenalnej, to właśnie ten wyczyn uczynił go jednym z najlepszych golfistów w dziejach – zwyciężył w 11 zawodach golfowych z rzędu, a łącznie zatriumfował 18 razy w trakcie sezonu 45’. Nikomu innemu nie udało się pobić tego rekordu, nikt się nawet do niego nie zbliżył. 1945 to także rok, w którym Byron sięgnął po raz ostatni po tytuł wielkoszlemowy – zwyciężając w PGA Championship. Arnold Palmer stwierdził kiedyś, że to bez wątpienia najlepszy sezon w wykonaniu jednego golfisty w dziejach i raczej nikt już nie będzie w stanie go przyćmić.

Dalsza działalność…

Byron Nelson, będąc na sportowym szczycie, w wieku zaledwie 34 lat, postanowił zakończyć karierę, żeby poświęcić się życiu na farmie. W późniejszych latach pojawił się gościnnie w paru turniejach, zwyciężając w Los Angeles Open, Houston Open, Texas PGA Championship czy French Open. Zajmował się także pracą w charakterze eksperta i komentatora golfowego, był bardzo cenioną osobistością telewizyjną. Na jego cześć powstał turniej HP Byron Nelson Championship, który wliczany jest do zawodów z cyklu PGA Tour. Wcześniej zawody te nosiły nazwę Texas Victory Open, a ich pierwszym zwycięzcą w 1944 roku był sam Nelson. Byron został wprowadzony do World Golf Hall of Fame w 1974 roku. Magazyn Golf Digest sklasyfikował go na piątym miejscu w rankingu najwybitniejszych golfistów w dziejach.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.