Najlepsi gracze w historii golfa – Sam Snead

Sam Snead w 1967 / Źródło: ABC Television

Sam Snead w 1967 / Źródło: ABC Television

Sam Snead jest jednym z największych golfistów wszech czasów. Potwierdza to nie tylko aktualny jak dotąd rekord wygranych turniejów z cyklu PGA Tour, ale również gra na najwyższym poziomie przez ponad cztery dekady.

Sukcesy:

Snead (1912- 2002) był samoukiem. Pierwszą styczność z golfem miał w wieku siedmiu lat, będąc pomocnikiem na polu resortu The Homestead w Hot Springs. Spędzając całe dnie na pracy lub grze w golfa, Sam w wieku 22 lat został zawodowcem. Dotarcie do pierwszej imprezy z cyklu PGA Tour zajęło mu jednak aż 4 lata. Wygrane wtedy zaczęły przychodzić jednak bardzo łatwo. W 1937 roku, podczas swego pierwszego pełnego sezonu w cyklu zwyciężył aż w pięciu turniejach. Ten spektakularny debiut nie przeszedł niezauważony. Snead szybko otrzymał ksywkę „Slammin’ Sam” – „Świetny Sam”.

Na swoją pierwszą wygraną w turnieju Masters czekał jednak aż do roku 1942. Po wygraniu 27 turniejów z cyklu PGA następne zwycięstwo przyszło podczas turnieju PGA Championship. Od tego momentu Snead aż siedmiokrotnie wygrywał imprezy z Wielkiego Szlema. Nigdy nie udało mu się jednak wygrać U.S Open, pomimo czterech drugich miejsc. Prócz wygrania „The Open Championship” w 1946 roku, po trzy razy triumfował w „Masters Tournament” oraz „PGA Championship”. Zwycięstwa te przypadają na zdecydowanie najlepszy okres gry Sneada czyli lata pomiędzy 1942 a 1954.

Od tamtego czasu nie wygrał żadnego turnieju Major. Nie oznacza to jednak, że po nich Snead przestał prezentować wysoki poziom. Wręcz przeciwnie. Sukcesy płynące z jego gry pojawiały się bowiem regularnie od pierwszego sezonu w cyklu w 1937 do ostatnich lat gry w seniorskim PGA. Koniec kariery Sneada datowany jest na rok 1987. Do 82 zwycięstw w PGA Tour należy doliczyć również 14 tytułów wywalczonych w turniejach seniorskich, w tym najbardziej prestiżowym „PGA Seniors’ Championship”, które wygrał sześciokrotnie.

Potwierdzeniem jego klasy są również sukcesy w golfie międzynarodowym. Snead bowiem aż ośmiokrotnie wgrywał w Ryder Cup – turnieju odbywającym się co dwa lata, w którym mierzyli się najlepsi golfiści Ameryki z czołówką graczy ze Starego Kontynentu.

Wszystkie te dokonania zostały docenione przez West Virginia Golf Hall of Fame, w której Snead został umieszczony w 2009 roku.

Dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Samie Sneadzie

Styl gry:

Snead podziwiany jest jako golfista również z powodu niebywałej techniki uderzania oraz odwagi w częstych eksperymentach. Szczególne zachwyty wzbudzały jego długie uderzenia, które często pomimo wiatru były niebywale wręcz precyzyjne. Do dziś również uważa się, że nikt tak płynnie nie wykonywał zamachu do uderzenia co Snead.

Kolejną cechą wyróżniającą Sneada były kreatywne, często zaskakujące uderzenia na krótkim dystansie. Podczas swojej kariery Snead opracował kilka pionierskich technik. Jedną z nich było wykonywanie putterów w stylu przypominającym krykieta – gracz stabilizował piłkę stopą. Sposób ten został jednak szybko zakazany.

Cytaty Sama Sneada:

  • Myślenie zamiast działania jest główną chorobą współczesnego golfa.”

  • Poprawiaj tylko jeden błąd na raz. Koncentruj się tylko na problemach, które chcesz przezwyciężyć.”

  • Jedyny powód dla którego rozpocząłem grę w golfa to pieniądze, które potrzebowałem na wędkarstwo i łowiectwo.

Kolekcja uderzeń Sama Sneada 

Rekordy i ciekawostki:

  • Do Sama Sneada należy rekord największej ilości wygranych turniejów z cyklu PGA Tour82. Drugi w klasyfikacji jest nadal grający Tiger Woods, z wynikiem 75 zwycięstw.

  • Snead jest również najstarszym golfistą, który wygrał turniej z PGA. W 1965 – w wieku 52 lat, 10 miesięcy i 8 dni triumfował w „Greater Greensboro Open”.

  • Był również najstarszym graczem, który kiedykolwiek wystąpił w turnieju z PGA Tour. Jego ostatni występ miał miejsce w 1979 roku. Snead miał wtedy 67 lat.

  • Turniej ten był jednym z ulubionych Sneada – wygrał go dziewięciokrotnie, co jest rekordem tej imprezy.

  • Od 1984 do 2002 roku (w którym zmarł) do Sneada należało honorowe oraz  symbolicznie pierwsze uderzenie rozpoczynające turniej „Masters Tournament

  • Do 2007 roku Snead był również najbardziej utytułowanym golfistą poniżej 40 roku życia.

  • Najbardziej udany był dla niego sezon w 1950 roku, podczas którego wygrał 11 turniejów. Nie triumfował wtedy jednak w żadnej imprezie z Wielkiego Szlema.

Opracował: Bartłomiej Siama

Źródło: Gra w Golfa

Comments are closed.