Na czym stoimy – rodzaje traw golfowych

Przygotowując się do gry w golfa, najczęściej absorbujemy swoją uwagę na sprzęcie, akcesoriach i ubiorze, kompletnie zapominając o trawie. A co może być ważniejsze od nawierzchni, na której przyjdzie nam grać? Rodzajów trawy golfowej jest bardzo dużo, odpowiedni wybór i właściwa jej pielęgnacja może mieć duży wpływ na rozgrywki. Warto wiedzieć, na czym się stoi.

 

Golf rozgrywany jest na całym świecie i w przeróżnych warunkach pogodowych. W dużej mierze to klimat decyduje, jaką trawę należy zasiać, a jakiej należy unikać. Poniższy spis zawiera najbardziej popularne gatunki, rosnące na greenach i fairway’ach całego świata.

 

Kentucky bluegrass
źródło: http://powerseeds.net

Kentucky Bluegrass (łac. Poa pratensis)

Gatunek występujący powszechnie na całym świecie. Znajduje zastosowanie w budowaniu pastwisk i trawników. Ma uniwersalny charakter, rośnie w chłodnym klimacie, dobrze znosi także susze. Doskonały na fairway i rough.

Bahia grass
źródło: http://www.hancockseed.com

Bahia grass (łac. Paspalum Notatum)

Występuje w ciepłym klimacie, można ją spotkać w dżunglach Ameryki Południowej (Brazylia, Argentyna). Jest świetnym rozwiązaniem przy budowie parków i ogrodów. Dobrze sprawuje się także na nierównej powierzchni.

Bentgrass
źródło: http://www.msuturfweeds.net

Bentgrass (znana także jako Agrostis)

Jeden z najpopularniejszych rodzajów trawy, liczy około 100 odmian. Występuje głównie w chłodniejszych klimatach. Wykorzystywany w zasiewaniu trawników, znajduje ogromne zastosowanie na polach golfowych. Aż 40% torów do gry i 70% greenów pokrytych jest trawą bent.

Bermuda grass
źródło: http://www.american-lawns.com

Bermuda grass (łac. Cynodon dactylon)

Występuje w ciepłym klimacie, głównie Ameryki Południowej i Karaibów. Znakomicie nadaje się na green i tee. Zdaniem naukowców z Indii, trawa ta ma duże właściwości lecznicze i może w przyszłości znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie.

Fescue
źródło: http://www.arlingtonlawnranger.com

Fescue

Gatunek trawy liczący blisko 300 odmian. Najpopularniejszą, stosowaną w golfie odmianą jest Blue Fescue. Dużą zaletą tego gatunku jest uniwersalność – dobrze radzi sobie zarówno w ciepłych, jak i chłodniejszych klimatach.

Ryegrass
źródło: http://www.waldeneffect.org

Ryegrass (łac. Lolium)

Znana głównie z zawodów Wimbledonu. Świetnie nadaje się na chłodniejsze temperatury. Znajduje zastosowanie na fairway’ach i roughach.

Zoysia
źródło: http://www.zoysias.com

Zoysia

Uniwersalna klimatycznie trawa. Nada się zarówno na tee, green, jak i fairway. Jest odporna na insekty i grzyby.

Buffalo grass
źródło: http://www.lawncare.net

Buffalo grass (Znana także jako St. Augustine grass)

Występuje w klimacie ciepłym, znajduje zastosowanie na trawnikach i ogrodach. Jest alternatywą dla bermuda grass, nie do końca dobrze znosi susze.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.