Koncentracja w golfie – jak zachować spokój w trakcie gry

Umiejętności manualne, doskonała technika i odpowiednie przygotowanie fizyczne – to bez wątpienia cechy każdego dobrego golfisty. Jednak nawet to wszystko nie wystarczy by odnieść sukces – do zwycięstwa potrzeba także spokoju i cierpliwości. Jak można zatem odprężyć się w trakcie gry i sprawić, że uderzenia będą bardziej płynne i naturalne?

Jest wiele sposobów na zwiększenie swojej koncentracji w trakcie gry, poniżej zaprezentowanych zostało kilka najbardziej popularnych metod:

1 SPOSÓB – rozluźnienie mięśni

Odpowiednie masaże i ćwiczenia na mięśnie mogą pomóc poczuć się bardziej zrelaksowanym. W momencie, w którym ciało jest sztywne i napięte, organizm ludzki czuje dyskomfort i wpływa na złe samopoczucie, dlatego dobrze jest rozluźnić swoje mięśnie, rozciągając je podczas ćwiczeń bądź poddając się opiece masażysty. Regularna troska o ciało może mieć zbawienne skutki na psychiczną kondycję gracza.

2 SPOSÓB – głębokie oddychanie

Powszechnie znanym sposobem na uspokojenie się jest głębokie oddychanie. W sytuacjach stresowych nasz umysł absorbuje swoją uwagę na sprawach nie związanych z grą i sprawia, że nie można skoncentrować się na polu golfowym. W momencie głębokich wdechów i wydechów gracz może skupić całą swoją uwagę na procesie oddychania – na swobodnej i regularnej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu zapomni o wszystkich problemach niezwiązanych z golfem.

3 SPOSÓB – dźwięki

Dźwięki mogą pełnić niezwykle istotną funkcję pomocniczą w procesie relaksacyjnym. Głębokie odprężenie ciała i umysłu może zapewnić kompletna cisza bądź odgłosy przyrody – wiatru, wody, liści, ptaków. Regularne przebywanie na łonie natury zwiększa wewnętrzny spokój człowieka i wprawia go w lepszy nastrój. Bardzo pozytywne skutki może przynieść także muzyka, w szczególności relaksacyjna. Podczas dłuższego słuchania spokojnej, harmonijnej muzyki wzbogaconej odgłosami rzeki czy dźwiękami morskich fal organizm uspokaja się, a umysł wycisza i pozwala na lepszą koncentrację i skupienie.

4 SPOSÓB – medytacja

Świat nauki już od dawna potwierdza skuteczność niektórych technik medytacji. Z badań jasno wynika, że regularne poddawanie się transom wpływa bezpośrednio na procesy fizjologiczne ludzkiego organizmu: zmniejsza ciśnienie krwi i tętno, obniża częstotliwość fal mózgowych, a także likwiduje zbyt duże natężenie kwasu mlekowego we krwi, co ma wpływ na obniżenie lęku. Medytowanie przez dłuższy okres może także zwiększyć ilość hormonu szczęścia – serotoniny. Skutkiem psychologicznym medytacji jest zwiększona harmonia umysłu, pewność siebie i lepsza zdolność koncentracji – cechy pożądane do gry w golfa.

5 SPOSÓB – pozytywne myślenie

Trzeba wierzyć, że nasze uderzenie będzie skuteczne, dobrze jest wyobrazić sobie przed strzałem jak piłeczka ląduje w dołku. Zakładanie z góry, że czegoś nie uda się zrobić niejako predysponuje do porażki – nie wolno na to pozwolić. Ludzki umysł jest po części jak komputer – zapisuje wszystkie szczegółowe informacje i analizuje je – trzeba zniwelować jak najwięcej negatywnych myśli , dzięki czemu podświadomość zmobilizuje umysł i ciało do skuteczniejszej pracy.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Jedna odpowiedź na "Koncentracja w golfie – jak zachować spokój w trakcie gry"

Comments are closed.