Kobieta i golf

kobiety w golfieProfesjonalne rozgrywki między paniami na dobre zawitały na pola golfowe dopiero po II Wojnie Światowej. Do tego czasu, kobieta grająca profesjonalnie w golfa była zjawiskiem rzadkim. Mimo tego, że gra w golfa w wykonaniu kobiet na przełomie XIX i XX wieku polegała głównie na rozgrywkach amatorskich, to w okresie tym zapisało się parę faktów, które wydaja się być punktem zapalnym inicjującym tę przygodę.

Początkowo etykieta golfa zabraniała kobiecie unoszenia kija golfowego w taki sposób, aby opierał się na jej ramieniu – było to zachowanie naganne. W równym stopniu tępiono nieodpowiedni ubiór. Pod koniec XIX wieku od kobiet wymagało się, aby ich prezencja na polu golfowym była dość ujednolicona – obowiązywało obowiązkowe nakrycie głowy w postaci kapelusza oraz krępująca ruchy suknia sięgająca ziemi. Nijak miało się to do dzisiejszej mody na polu golfowym zapewniającej atrakcyjny wygląd, jak i swobodę ruchu.

Sytuacja nieco unormowała się w momencie, kiedy powołano pierwszy kobiecy klub sportowy – Ladie’s  Golf Union, uformowany w 1893 roku. Zaczął on sprawować nadzór nad kobiecymi rozgrywkami jednocześnie budując podwaliny późniejszych kobiecych organizacji golfowych.

Pierwszą kobietą, która odznaczyła się w świecie golfa zdobywając trofeum amatorskich rozgrywek British Ladie’s Amateur w 1908 roku była Charlotte Cecilia Pitcairn Leitch mająca zaledwie 17 lat. Golfistkę charakteryzowało mocne uderzenie oraz płaski swing. W niedługim czasie została jednak zdeklasowana przez niepokonaną przez osiem kolejnych sezonów – Joyce Wethered. W tym samym czasie, Glenna Collett, święciła triumfy w Stanach Zjednoczonych.

Okres wojenny przyczynił się do przyhamowania działalności golfowej wśród kobiet. Za datę przełomową, która zapoczątkowała odbudowę tejże tradycji, uznaje się rok 1949, kiedy to powstał pierwszy w historii kobiecy związek golfowyLPGA ( Ladie’s Professional Golf Association). Stowarzyszenie powstało przy inicjatywie Babe Zaharias – wybitnej golfistki okresu powojennego, zwyciężczyni 17 turniejów w 1949 roku. Jedyną osobą, która zdołała pokonać mistrzynię powojennego golfa była francuska – Catherine Lacoste.

Z upływem lat zainteresowanie golfem wśród kobiet wzrastało w wyniku czego golfistki takie, jak Laura Davis, Marie Laure de Lorenzi, Alison Nicholas, Kitrina Douglas, Jane Connachan, Dale Reid,Cathy Panton czy Helen Alfredsson podbijały światowe rankingi mistrzostw golfowych.

Obecnie turnieje pań odbywają się w takiej samej formie jak turnieje panów. Na liście rozgrywek z serii Majors nadzorowanych przez LPGA znajdziemy: LPGA Championship, U.S. Women’s Open, Women’s British Open oraz Kraft Nabisco Championship. Podobnie do rozgrywek panów, trzy turnieje mają miejsce w Stanach Zjednoczonych, natomiast jeden z nich odbywa się w Wielkiej Brytanii. Poniższy ranking ilustruje wygrane światowych golfistek w turniejach z cyklu Majors na przestrzeni ostatnich 10 lat.

 Tabelka: źródło wikipedia.org

kobieta w golfie

Źródło: Wikipedia

Grawgolfa.pl

Comments are closed.