Jaką piłkę golfową wybrać?

Jaką piłkę golfową wybrać?

Pierwsze drewniane piłki golfowe już dawno odeszły do lamusa. Obecnie mamy do wyboru wiele piłek wykonanych z takich materiałów, jak: żywica, guma, plastik, balata i surlyn. Wszystkie charakteryzuje okrągły kształt, ich średnica nie może być mniejsza niż  42,67 mm, a waga nie powinna przekraczać 45, 93 g.

Piłka golfowa to jeden z elementów wyposażenia każdego gracza, dlatego nie należy lekceważyć odpowiedniego dopasowania piłki do własnych umiejętności. Naturalnie, każdy z graczy chciałby zakończyć rozgrywkę tą samą piłką, którą ją rozpoczął. Jednak należy liczyć się z tym, że w trakcie gry możemy ją utracić. Uprzedzając fakty, warto wyposażyć się wiec we właściwą liczbę piłek, dobranych oczywiście pod kątem stopnia naszego zaawansowania.

Podstawowym kryterium podczas wyboru piłki golfowej powinna być jej konstrukcja. Piłki golfowe, mimo widocznego na pierwszy rzut oka 100-procentowego podobieństwa, różnią się od siebie liczbą warstw, z których zostały wykonane. Najczęściej klasyfikujemy piłki na: jednoczęściowe, dwuczęściowe oraz trzyczęściowe.

Piłka jednoczęściowa to idealne rozwiązanie dla gracza początkującego, który liczy się z możliwością utracenia paru piłek w trakcie gry. Tego rodzaju piłki wykonane są z twardego gumowanego plastiku, pokrytego surlynem. Są one dość tanie i wytrzymałe, jednak nie lecą zbyt daleko oraz ciężko kontroluje się ich lot. Najczęściej używa się ich na driving range podczas treningu.

Piłka dwuczęściowa jest piłką znacznie częściej widywaną na obszarze tee. Preferują ją gracze, którzy opanowali już podstawową technikę gry w golfa. Piłka zdecydowanie nadaje się do długich, kontrolowanych uderzeń. Wnętrze takiej piłki wypełnione jest mieszanką żywic, dzięki której nabiera ona większego rozpędu i pokonuje dłuższe dystanse nie wymagając od gracza szczególnych nakładów siły.

Piłka trzyczęściowa to natomiast rarytas zarezerwowany głównie dla zawodowców. Są one nie tylko droższe, ale i dużo bardziej wymagające. Mimo, że piłki te nie lecą tak daleko, jak piłki dwuczęściowe, to wymagają one od gracza dużo większe precyzji i wyczucia.  Poprzez właściwe uderzenie takiej piłki wprawiony gracz może regulować jej rotację, czemu sprzyja jej budowa – gumowe lub płynne wnętrze otoczone specjalnych rodzajem żyłki i pokryte specjalnymi tworzywami, surlynem bądź balatą. Warto jednak pamiętać, że piłki trzyczęściowe znacznie szybciej ulegają wszelkim zniszczeniom. Tutaj uderzenie piłki o mur byłoby jednorazowym zagraniem.

Przy wyborze piłki, należy wziąć pod uwagę również jej twardość dobieraną w zależności od stopnia zaawansowania gracza. Tutaj rozróżniamy poszczególne rodzaje piłek:

  • piłki miękkie – z uwagi na fakt, że są bardziej miękkie niż przeciętne, co w rezultacie przekłada się na większy spin i wyższą trajektorię lotu, zalecane są one bardziej zaawansowanym graczom,
  • piłki normalne – uniwersalne rozwiązanie dla amatorów i średniozaawansowanych,
  • piłki twarde – idealne rozwiązanie dla początkujących graczy; dzięki temu, że są twardsze niż przeciętne przyczynia się to do maksymalnego zredukowania spinu, piłka leci daleko i prosto.

Kolejnymi istotnymi aspektami, które nie powinny zostać pominięte przy wyborze piłki,  są parametr osiąganych przez piłkę odległości oraz spin. Warto pamiętać, że piłki z dużym spinem  przeznaczone są  dla doświadczonych graczy, którym z łatwością przychodzi wyczucie lotu piłki. Gracze nieco mniej doświadczeni mogą mieć problem z kontrolowaniem lotu takiej piłki. Parametr odległość natomiast, jest cechą piłek, która odgrywa istotną rolę w momencie, kiedy gracz chce zwiększyć uzyskiwane przez piłkę odległości. Należy mieć na uwadze, że niektóre rodzaje piłek mogą mieć negatywny wpływ na wyniki odległościowe.



Comments are closed.