Jak grać, gdy pogoda nie sprzyja

Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę decydując się na grę w golfa podczas mało sprzyjających bądź niekorzystnych warunków pogodowych. Najłatwiej poradzić sobie z mocnym nasłonecznieniem, jednak sprawa wygląda inaczej w momencie kiedy musimy stawić czoła silnemu wiatrowi oraz niskim temperaturom. Zanim przystąpimy do gry we wspomnianych okolicznościach, warto zastanowić się czy posiadamy pełną wiedzę na temat radzenia sobie z owymi przeciwnościami na polu golfowym.

Niska temperatura

Po pierwsze, jeżeli przyjdzie nam grać w chłodny dzień, musimy liczyć się z faktem, że elastyczność naszych mięśni jest uwarunkowana aktualną  temperaturą. W tej sytuacji możemy zdecydować się na cieplejsze ubranie.  Może ono jednak ograniczać nasze ruchy, dlatego też taktyka gry powinna być w dużym stopniu podporządkowana panującym na polu warunkom atmosferycznym. Prawidłowym posunięciem będzie rozpoczęcie gry w spokojnym tonie, nie wykonując żadnych gwałtownych ruchów. W ten sposób nasze mięśnie przystosują się do niskiej temperatury i zaczną z nami współpracować. W przypadku kiedy odczuwamy ograniczenie w postaci mało elastycznych mięśni, zrezygnujmy z pełnego, długiego zamachu na rzecz krótszego, który nie będzie wymagał zaangażowania wszystkich partii mięśni.

Co więcej, warto zainwestować w piłki golfowe o niskiej kompresji dzięki czemu zapobiegniemy ich twardnięciu wywołanemu przez niską temperaturę. Zimne powietrze wpływa również na zachowanie piłki w powietrzu. Jeżeli gramy w golfa w temperaturze wynoszącej około 10˚C, możemy spodziewać się, że piłka pokona mniejszy dystans aniżeli podczas gry w temperaturze wynoszącej 25˚C. Stąd też, wybierając odpowiedni kij powinniśmy wziąć pod uwagę aktualne warunki pogodowe.

Silny wiatr

Kolejną przeszkodą jest wiatr, który pomóc może graczom mającym świadomość tego, jak  go wykorzystać. Jako, że wiatr jest nieodłącznym elementem gry w golfa – turnieje rozgrywane są głównie na otwartym terenie, należy pogodzić się z jego obecnością dostrzegając korzyści, jakie mogą wynikać z tego składnika pogody. Moment pogodzenia się z obecnością wiatru jest pierwszym krokiem ku naszemu sukcesowi.

Z pewnością, wiatr okaże się naszym największym sprzymierzeńcem, jeżeli będzie nam dane grać z wiatrem, który doda piłce dodatkowej prędkości. Dzięki dalszej odległości pokonanej przez piłkę, skraca się dystans dzielący nas z dołkiem i zarazem wzrasta szansa na uzyskanie birdie.

Kolejnym przypadkiem, kiedy wiatr zadziała na naszą korzyść będzie moment, kiedy wiać on będzie z lewej strony w stronę prawą. Wówczas posłuży on niczym zabezpieczenie przed częstym błędem popełnianym przez graczy, czyli ukierunkowaniem piłki w lewą stronę podczas uderzenia. Wiedząc, że wiatr wieje z lewej strony możemy pozwolić sobie na uderzenie piłki w lewą stronę fairwayu, a  wiatr wskaże jej właściwy tor do celu.

Należy jednak uważać na grę pod wiatr. Istnieje bowiem ryzyko, że piłka niczym balon zostanie uniesiona przez strumień powietrza, który sprawi, że dystans pokonany przez piłkę będzie nieco krótszy. Aby temu zapobiec, powinno się prawidłowo dopasować kij golfowy do uderzenia, tak aby zamach mógł być krótszy. Dzięki krótszemu zamachowi, uderzenie piłki będzie płytsze, co pozwoli uniknąć ‘porwania’ jej przez wiatr.

Oprac. PP

Portal Grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

Comments are closed.