Idealne pola golfowe: St. Andrews Old Course

file5491249421761St. Andrews jest uważane za „dom golfa” i jedno z dwóch najstarszych pól golfowych jednocześnie. Przyjrzyjmy się historii i charakterystyce miejsca na którym ponad 600 lat temu rodził się golf.

Przeszłość:

Historia związana z terenem na którym postawione zostało pole Old Course sięga aż XV wieku. Bardzo sprzyjające grze nadmorskie łąki wokół miasteczka St. Andrews były bowiem miejscem rozegrania pierwszych partii gry, którą zmienioną tylko w niewielkim stopniu znamy do dzisiaj. Oficjalnie pole golfowe St. Andrews – wtedy jeszcze nie zwane Old Course – zostało założone w 1552 roku przez króla Jamesa IV – entuzjastę gry w golfa, który zdjął trwający ponad 50 lat zakaz uprawiania tego sportu. Zakaz ustanowił prawie sto lat wcześniej jego przodek, któremu nie podobało się, że gra rozpraszała mających skupić się na treningach młodych łuczników.

Na przestrzeni wieków podobnie jak sam sport, ewoluowało również pole St. Andrews. Bardzo prawdopodobne jest, że to dzięki przeobrażeniom jakie przechodziło pole Old Course każdy obiekt ma obecnie 18 dołków. Do 1764 roku pole miało ich bowiem aż 22, ówcześni właściciele uznali jednak, że dwa pierwsze oraz dwa ostatnie są za krótkie i rozsądniej będzie wyłączyć je z obszaru przeznaczonego do gry.

Dokument o Old Course St Andrews

Z biegiem lat pole przeznaczone do gry dla wszystkich zaczęło obrastać legendami na tyle, że zainteresowali się nim organizatorzy turniejów – w tym tych najbardziej prestiżowych. Pierwsze zawody z cyklu Major – Open Championship – rozegrane zostały w 1873 roku. Od tamtego czasu, na Old Course turniej miał miejsce aż 28 razy, przez co jego nazwa jest praktycznie synonimem dla Open Championship. Na Old Course triumfowali najwięksi gracze XX wieku – Tiger Woods oraz Jack Nicklaus (dwukrotnie każdy) oraz między innymi Sam Snead czy w 2010 Louis Oosthuizen.

Charakterystyka:

Za sprawą swojego unikatowego położenia, projektanci Old Course zastosowali w nim kilka rozwiązań, praktycznie nie spotykanych na innych obiektach. Mowa tu choćby o double-green, czyli greenie, który współdzielony jest przez dwa osobne dołki.

Najbardziej rozpoznawalny jest dołek 17, z par wynoszącym 4. Długie na 445 yardów pole umiejscowione jest bowiem w sąsiedztwie drogi oraz sporego murku, przy czym oba obiekty znajdują się w polu przeznaczonym do gry. By zakończyć dołek z wynikiem poniżej par, gracz musi więc przenieść piłeczkę nad murem oraz częścią hotelu, który odgradza. Zazwyczaj więc podczas pierwszego uderzenia, golfista nie widzi gdzie wylądowała piłeczka.

Dołek numer 17 / Źródło: Scotland For Golf

Dołek numer 17 / Źródło: Scotland For Golf

Wyjątkowość Old Course podkreślana jest na każdym kroku przez liczącą setki lat architekturę.

Dołki mają miejsce obok np. starego hotelu. Najbardziej rozpoznawalnym tego typu elementem jest jednak „Swilcan Bridge” – ponad 700 letni niewielki kamienny most, który kiedyś pomagał pastuchom przemieszczać się pomiędzy łąkami, a obecnie służy w podobny sposób elicie światowego golfa.


Ciekawostki i rekordy:

  • Pole „Old Course” jako jedno z niewielu na świecie zaprojektowane jest tak, by można grać je od początku i od końca. Nie ma więc różnicy z której strony zaczyna się rozgrywać partię.

  • Wspomniany most Swilcan Bridge przez lata stał się jednym z symboli golfa. Wielu golfistów traktowało go jako talizman, całując na szczęście przed rozpoczęcie rozgrywek. To właśnie stojąc na tym moście, w 2005 roku podczas Open Championship z golfem pożegnał się Jack Nicklaus.

  • Najniższy wynik poniżej par należy do Tigera Woodsa, który w 2000 roku ukończył Open Championship z rezultatem 19 poniżej par.

  • Old Course przy swojej legendzie i prestiżu było jednym z pól, które najdłużej nie wymagało opłat za grę. Do 1913 było ono darmowe dla wszystkich, a do 1946 dla osób mieszkających w St Andrews.

Oprac.: Bartłomiej Siama

Źródło: Gra w Golfa

Comments are closed.