Historia turnieju U.S. Open

Zawody golfowe U.S. Open to wydarzenie składające się na cykl 4 turniejów Majors. U.S. Open – jeden  z bardziej znanych turniejów golfowych na świecie, rozgrywany jest każdego roku w połowie czerwca. Pieczę nad organizacją turnieju od lat sprawuje United States Golf Association (USGA), która bacznie śledzi czy turniej rozgrywany jest według golfowych tradycji i wytycznych ustalonych przed wielu laty.

Pierwszy w historii turniej golfowy U.S. Open miał miejsce 4 października 1895 roku w słynnym resorcie golfowym – Golf and Country Club w Newport. To właśnie wtedy organizacja USGA po raz pierwszy ustanowiła podstawowe zasady gry w golfa, które dziś stanowią podwaliny tego sportu. Pole golfowe, na którym rozegrany został pierwszy turniej liczyło 9 dołków.

Początkowo, U.S. Open był turniejem towarzyszącym U.S. Amateur. Oba turniej rozgrywane były w tym samym tygodniu, co więcej, odbywały się nawet na tym samym polu golfowym. Zawody, podczas pierwszej dekady ich istnienia, miały charakter amatorski. To głównie imigranci z Wielkiej Brytanii stanowili podstawowy skład zawodników startujących w turnieju. Kolejna dekada przyniosła pewne zmiany w tym zakresie. Coraz więcej rodowitych Amerykanów zaczęło interesować się turniejem, co stopniowo przekładało się na ogólnokrajowe zainteresowanie golfem w Stanach Zjednoczonych. W momencie, kiedy turniej przekonał do siebie Amerykę, przekonał również cały świat.

W roku 1913 wieści o turnieju rozeszły się na cały glob. Było to niejako związane z wygraną pierwszego amerykańskiego zawodnika – Francisa Ouimeta, który w spektakularny sposób zdołał pokonać profesjonalnych zawodników z Wielkiej Brytanii – Harrego Vardona i Teda Raya.

Kolejnym amatorem, który zapisał się na kartach historii turnieju U.S. Open był Bob Jones. Zawodnik ten zdeklasował swoich przeciwników, odnosząc kolejne zwycięstwa w 1923, 1926, 1929 oraz 1930 roku. W 1933 roku, John Goodman został piątym i zarazem ostatnim amatorem, któremu udało się wygrać turniej U.S. Open.

Początek lat 40-tych przyniósł pierwsze zwycięstwa profesjonalnych zawodników. Determinacja Bena Hogana doprowadziła go czterokrotnie na szczyt – w roku 1948, 1950, 1951 oraz 1953. Kolejne lata to wybitne sukcesy na polach turnieju U.S. Open takich graczy, jak: Arnold Palmer oraz Jack Nicklaus.

Format turnieju U.S. Open zmieniał się co najmniej kilka razy. W 1898 roku USGA postanowiła, że turniej będzie rozgrywany na 72 dołkach, co oznaczało 36 dołków rozgrywanych każdego z dwóch dni zawodów. Zmiana nadeszła wraz z rokiem 1926, kiedy zadecydowano, że turniej powinien trwać 3 dni. W związku z czym, w ciągu pierwszych dwóch dni gracze rozgrywali po 18 dołków, natomiast dnia trzeciego liczba dołków wzrosła do 36. Ostateczny format turnieju został rozstrzygnięty w 1965 roku i zachował się po dziś dzień. Obecny format gry zakłada, że rozgrywki trwają cztery dni, co dziennie daje 1 rundę 18-sto dołkową.

Grawgolfa.com

 

Comments are closed.