Historia turnieju British Open

British Open to najstarszy z wielkoszlemowych turniejów gry w golfa. Jego historia sięga XIX wieku.

Początki…

Pierwszy coroczny turniej golfowy The Open Championship (znany także jako British Open) został rozegrany już w 1860 roku na Prestwick Golf Club w Szkocji, a pole golfowe liczyło sobie 36 dołków. Była to zamknięta impreza zorganizowana dla profesjonalnych graczy. Pierwszym zwycięzcą okazał się Willie Park, za co otrzymał czerwony skórzany pas mistrzowski. Trzy lata później do turnieju wkroczyły pieniądze – 10 funtów dzieliło między sobą czterech najlepszych zawodników.  W 1867 roku zawody zwyciężył Tom Morris Sr, który do dziś pozostaje najstarszym mistrzem British Open, miał wówczas 46 lat i 99 dni. Rok później mistrzem został jego syn, do dziś pozostając najmłodszym zwycięzcą w dziejach – miał 17 lat i 156 dni. W 1870 roku młody Tom Morris otrzymał czerwony pas na stałe, jako że zwyciężył trzy razy z rzędu, a w 1871 dokonał tego wyczynu po raz czwarty.  W tamtym czasie turniej rozgrywano nie tylko w Prestwich, ale i w Edynburgu i St. Andrews.

Legendarny puchar i dalsze zmiany…

W 1873 postanowiono stworzyć nowy atrybut dla mistrzów – puchar Claret Jug, który do dzisiaj przyznawany jest zwycięzcy British Open. W początkowym okresie swojego istnienia The Open Championship było całkowicie zdominowane przez zawodników ze Szkocji – od 1860 do 1893 Szkoci triumfowali trzydziestokrotnie. W 1892 zwiększono liczbę dołków do 72. Dwa lata później doszło do kolejnego przełomu, po raz pierwszy turniej został rozegrany poza granicami Szkocji – w Anglii. 1884 to rok, w którym zaingurowano cut – maksymalną liczbę uderzeń gracza, po której odpada się z turnieju. W 1920 roku pełną odpowiedzialność za organizację The Open Championship przejął The Royal & Ancient Golf Club.

Okres powojenny…

W okresie II wojny światowej turniej nie był rozgrywany, pierwszym powojennym zwycięzcą został Amerykanin Sam Snead. W tym okresie rozpoczęła się era dwóch wielkich golfistów, którzy łącznie zwyciężyli  w 8 turniejach w latach 1948-1958. Byli to: reprezentant RPA Billy Locke i Australijczyk Peter Thompson. Niestety w tym okresie dochodziło do kolizji terminów British Open z PGA Championship, przez co wielki amerykański golfsita Ben Hogan uczestniczył w brtytyjskim turnieju zaledwie raz, wygrywając go w 1953.

Goście zza oceanu…

Koniec lat 50-tych zapoczątkował okres nowych mistrzów – Gary’ego Playera, Arnolda Palmera i Jacka Nicklausa. Za sprawą zwycięstw Palmera w 1961 i 1962 roku, USA zaczęło co raz bardziej interesować się zawodami British Open. Przedtem Amerykanie nie traktowali tego turnieju zbyt poważnie, preferując udział w swoich rodzimych rozgrywkach – PGA Championship i U.S. Open. Dzięki brawurowym sukcesom Palmera i późniejszym Nicklausa, brytyjskie rozgrywki stały się punktem obowiązkowym w kalendarzu każdego profesjonalnego golfisty, także tego z drugiej strony Atlantyku. Z czasem turniej został nawet zdominowany przez jednego z Amerykanów – Toma Watsona, który w latach 1975-1983 zwyciężył aż pięciokrotnie.

Czasy współczesne…

Wraz z niesamowitym wzrostem popularności golfa w latach 90-tych i początku XXI wieku, British Open, jako jeden z czterech najważniejszych turniejów świata, zyskał status nie tylko sportowego, ale i medialnego widowiska. Dzisiejsze stawki dla zwycięzców (900 tys. funtów) i wpływy z reklam sprawiają, że to jedne z największych i najbardziej prestiżowych zawodów sportowych świata.

Oto lista największych mistrzów British Open pod względem ilości wygranych turniejów:

Harry Vardon (6 zwycięstw): 1896, 1898, 1899, 1903, 1911, 1914

James Braid (5): 1901, 1905, 1906, 1908, 1910

John Henry Taylor (5): 1894, 1895, 1900, 1909, 1913

Peter Thompson (5): 1954, 1955, 1956, 1958, 1965

Tom Watson (5): 1975, 1977, 1980, 1982, 1983

Tom Morris Sr. (4): 1861, 1862, 1864, 1867

Tom Morris Jr. (4): 1868, 1869, 1870, 1872

Willie Park Sr. (4): 1860, 1863, 1866, 1875