Historia golfa – część II

Przełom XIX i XX wieku przyniósł ostateczne ustalenia dotyczące zasad gry w golfa, które, notabene, przetrwały do dziś. Komitetem, który zaczął sprawować pieczę nad porządkiem w świecie golfa okrzyknięto Komitet Zarządzający Royal and Ancient Golf Club w St. Andrews oraz United States Golf Association. Komitety zajęły się monitorowaniem przestrzegania zasad gry w golfa, jak i przestrzeganiem wytycznych związanych ze sprzętem golfowym.

Z końcem XIX wieku, golf z impetem zawładnął kulturą amerykańską stając się jej nieodzowną częścią. Z czasem, Stany Zjednoczone nazwano nawet nieoficjalną stolicą golfa. W 1985 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych – US Open Championship. Turniej ten odbywa się każdego roku w czerwcu przyciągając setki tysięcy fanów tego sportu. Rosnące zamiłowanie Amerykanów do golfa zaowocowało w latach kolejnych powołaniem nowych turniejów, które szybko przyjęły się w świecie golfa. W 1916 roku rozegrano pierwszy turniej US PGA Championship, a w 1934 roku US Masters, odbywający się co roku tradycyjnie na tym samym polu – Augusta National w Atlancie.

Rozgrywki mające miejsce na początku XX wieku zdecydowanie należą do takich graczy, jak: Walter Hagen i Bobby Jones. Natomiast wśród pań triumfowała Joyce Wethered. Okres wojenny przyczynił się do przyhamowania sukcesów golfowych. Jednak regeneracja sportu nadeszła szybko. Wraz z wznowieniem większości turniejów golfowych po II Wojnie Światowej, nastąpił boom wielkich gwiazd. Swoje pięć minut mieli, m.in. Gary Player, Arnold Palmer czy Byron Nelson. Końcówka XX wieku należała bezdyskusyjnie do niekwestionowanego mistrza golfa – Tigera Woodsa.

Jak obecnie przedstawia się golf? Piłka nie może przekroczyć wagi 45,99 g., a jej średnica nie może być mniejsza niż 42,67 mm. Eksperymenty nad jej kształtem i wypełnieniem jednak wciąż trwają. Jeżeli chodzi o wymiar dołka, to od 1893 roku pozostaje on niezmienny. Kije natomiast ewoluują w formie i kształcie z roku na rok, a ich producenci przeskakują się w akcesoriach mających sprawić, że nasza gra będzie jeszcze bardziej komfortowa. Podstawki na drinki czy stylowe wykończenia w postaci atrakcyjnych nakładek na kije, wydają się być dzisiaj na porządku dziennym. To jednak, co powinno cieszyć najbardziej, to fakt, że z roku na rok golf ‘uzależnia’ coraz więcej osób jednocześnie zmieniając swój wizerunek z elitarnego i dystyngowanego na przystępny i dający dużo satysfakcji.

Grawgolfa.pl

Comments are closed.