Golf – pierwsze kroki w nauce

Jak wiadomo, początki bywają ciężkie – ta zasada tyczy się właściwie każdej dziedziny życia. Nie inaczej jest ze sportem, a w tym wypadku golfem – niezwykle trudno jest rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną sportową, łatwo zniechęcić się początkowymi trudnościami. Przedstawione poniżej zasady pomogą łatwiej przebrnąć przez proces wdrażania do gry i zwiększą szansę każdego z początkujących zawodników do osiągnięcia sukcesu.

ZASADA 1 – nie idź od razu na pole golfowe

Początkujący gracze mają tendencję do szybkiego wypróbowywania się na polach golfowych. Wypożyczają bądź kupują sprzęt i chcą czym prędzej iść na tor. To duży błąd. W początkowym okresie nauki gry w golfa warto jest poświęcić czas na profesjonalnych driving range’ach, albo innych terenach, na których możemy spokojnie popracować na swoimi strzałami. Zbyt wczesne spotkanie z polem golfowym może poskutkować rozczarowaniem własnymi umiejętnościami i demotywacją.

ZASADA 2 – skorzystaj z usług profesjonalisty

Jeśli to możliwe, dobrze jest wynająć parę lekcji z zawodowym nauczycielem do gry w golfa. Nic tak nie pomoże nam rozwinąć swoich umiejętności jak spotkanie z doświadczonym zawodnikiem. Ponad to jego wiedza objaśni nam, na co zwracać szczególną uwagę podczas dalszej nauki.

ZASADA 3 – pracuj nad każdym aspektem swojej gry

Istotnym jest, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność w trakcie gry. Nie można poświęcać większości swojego czasu na uderzenie z jednego kija, który akurat najlepiej nam podchodzi. Trzeba pracować nad elementami, z którymi na się szczególne kłopoty, korzystać z jak największej ilości akcesoriów, a także próbować swoich sił z różnych położeń i odległości.

ZASADA 4 – nie wydawaj zbyt dużo pieniędzy na pierwsze kije

Trzeba powiedzieć sobie jasno – umiejętności początkującego gracza są tak niskie, że jakość jego kija nie wpływa specjalnie na uderzenie. Pierwsze strzały trzeba po prostu przebrnąć i nie wymaga to wcale korzystania z drogich, profesjonalnych kijów. Wyda się na nie dużo pieniędzy, ale nie będzie się w stanie wykorzystać ich dokładnego wyprofilowania i kształtu. Dlatego zaleca się, żeby pierwszy zestaw kijów nie należał do zbyt drogich – na to przyjdzie jeszcze czas w przyszłości.

ZASADA 5 – wyposaż się w wygodne buty golfowe

Jednym z największych błędów, jakie może popełnić początkujący golfista, jest zakup złego obuwia. Buty mają ogromny wpływ na komfort gry, dlatego trzeba zadbać o ich wysoką jakość. Golf jest dyscypliną sportową, która wymaga długiego stania na nogach, dlatego należy zabezpieczyć swoje nogi przed bólem i zmęczeniem.

ZASADA 6 – zapoznaj się z golfową etykietą

Jak wiadomo, w golfie obowiązuje pewien zbiór zasad i zwyczajów, który jest przestrzegany przez graczy na całym świecie. Jest to swoisty ,,savoir vivre’’ każdego golfisty i po prostu wypada go znać. Każdemu początkującemu zawodnikowi przytrafiają się wpadki, trzeba być na nie gotowym i nie zrażać się zbytnio. Zapoznając się wcześnie z etykietą gry, możemy zminimalizować nasze faux pas i zyskać szybciej szacunek wśród innych graczy.

ZASADA 7 – ustąp lepszym

Jeśli gracz znajduje się na polu golfowym i ewidentnie hamuję grę zawodników grających za nim, kultura gry wymaga przepuścić ich do przodu – jeszcze przyjdzie czas, kiedy będzie grał równie szybko  jak inni, ale na obecny moment powinien się dalej uczyć i nie przeszkadzać pozostałym kolegom z toru. Z pewnością zostanie to docenione wśród bardziej zaawansowanych zawodników.

ZASADA 8 – dbaj o stan pola golfowego

W trakcie gry często dochodzi do oderwania się trawy od ziemi i powstawania licznych dziur w murawie. Dobrze jest ,,posprzątać’’ po swoim strzale, poprawiając nieco trawę i likwidując ślady po naszej obecności. Jest to bardzo miły gest i pomaga w dłuższym utrzymaniu odpowiedniego stanu pola golfowego.

ZASADA 9 – trenuj jak najczęściej

Podstawą uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej jest poświęcony na nią czas. To właśnie ilość godzin, jakie spędza się na treningu, decyduje o sukcesie. Należy pamiętać o złotej zasadzie – trening czyni mistrza.

ZASADA 10 – nie oczekuj zbyt wiele na samym początku

Pierwsze golfowe treningi nie przynoszą od razu widocznych efektów. Niektórzy gracze szybko odnoszą wrażenie, że ich ćwiczenia są bezskuteczne i rezygnują z dalszej nauki. Należy być cierpliwym – wszystkie poświęcenia i treningi przyniosą w końcu efekty, trzeba tylko na nie poczekać – wytrwałość to podstawa.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.