Eldrick ‘Tiger’ Woods – złote dziecko golfa

Tiger Woods to niekwestionowana gwiazda golfa. Swój zwierzęcy przydomek odziedziczył po wietnamskim przyjacielu ojca. Mając wątpliwości co do talentu, jaki posiada wystarczy spojrzeć na wygrane w najważniejszych światowych turniejach – czterokrotny  zwycięzca The Masters Tournament (1997, 2001, 2002, 2005), czterokrotny zwycięzca PGA Championship (1999, 2000, 2006, 2007), trzykrotny zwycięzca U.S. Open (2000, 2002, 2008) oraz trzykrotny zwycięzca British Open (2000, 2005, 2006). A wszystko to w przeciągu zaledwie 10 lat.

Przygoda Tigera z golfem rozpoczęła się w momencie, kiedy  zaczął stawiać swoje pierwsze kroki, bo w weku 2 lat. Mając zaledwie 3 lata zasłynął w Navy Golf Club w Cypress w Kalifornii, gdzie na 9 dołkach  uzyskał imponujący wynik 48. Idąc za ciosem, w wieku 8 lat zagrał 2 rundy z liczbą uderzeń odpowiednio 78 i 76 wygrywając mistrzostwa USA Juniorów w najmłodszej grupie wiekowej (9-10), pomimo faktu, że jako jedyny nie miał ukończonych 9 lat. Na kolejne sukcesy nie trzeba było długo czekać. Liczba zwycięstw w turniejach wzrastała z roku na rok, a golfowy świat coraz bardziej utwierdzał się w przekonaniu, że Tigera czeka mistrzowska kariera. W wieku 2o lat, jako jedyny zawodnik w historii, miał na koncie 3 zdobyte z rzędu tytuły mistrza amatorów USA. Co więcej, był najmłodszym zawodnikiem, który wygrał prestiżowy turniej Masters. Miało to miejsce w 1997, Tiger miał wówczas zaledwie 21 lat. Przekroczenie 21 lat oznaczało dla młodego golfisty wkroczenie na profesjonalną ścieżkę kariery.  W wieku 29 lat gracz mógł poszczycić się już dziewięcioma najważniejszymi tytułami mistrzowskimi, co wysunęło go na prowadzenie w rankingu światowych golfistów.

W 2008 roku Woods zmuszony był zmierzyć się z kryzysem zdrowotnym, który nieoczekiwanie wtargnął do jego życia przyczyniając się do przyhamowania kariery zawodowej. Był on wywołany przez problem z więzadłem krzyżowym w lewej nodze sportowca, które później zostało poddane operacji. W konsekwencji golfista wycofał się z udziału w wydarzeniach sportowych odbywających się w 2008 roku. Powrót Woodsa do gry, należał do najbardziej oczekiwanych i spektakularnych powrotów w historii sportu. Mimo, że udział sportowca w turnieju WGC Matchplay Championship nie przyniósł mu zwycięstwa, to i tak był on gwiazdą wydarzenia w stronę, której zwrócone były oczy całego świata.

Kryzys w karierze sportowca znacznie pogłębił się w momencie, kiedy w 2009 roku media ujawniły liczne romanse, w które zaangażowany był sportowiec. Mimo wystosowanych przeprosin wyrażających ogromny żal, Woodsowi nie udało się uratować ani rodziny, ani też nieskazitelnej do tej pory kariery sportowej. W wyniku afery, wiele firm współpracujących z Tigerem Woodsem, oficjalnie zerwało umowy argumentując swoje decyzje brakiem wiarygodności golfisty.

Mimo licznych ekscesów, które rzuciły negatywne światło na osobę Tigera Woodsa, fakty są jednoznaczne. Woods jest trzecim, pod względem ilości zwycięstw, golfistą, który wpisał się w historię turniejów z cyklu PGA. Nieposkromionego golfistę zdołali prześcignąć jedynie Sam Snead (82 zwycięstwa) oraz Jack Nicklaus (73). Wynik Woodsa nie pozostaje daleko w tyle. Gracz uzyskał tytuł mistrzowski podczas rozgrywek z cyklu PGA aż 71 razy.

Grawgolfa.pl

Comments are closed.