Doskonała sylwetka golfisty – porady ekspertów

Doskonała sylwetka golfisty - porady ekspertówMówi się, że sport to zdrowie, jednak każda dyscyplina narażona jest na związane z nią kontuzje ciała. Jeśli chodzi o golfa, szczególną uwagę należy zwrócić na kręgosłup, który podczas gry, zarówno profesjonalnej jak i amatorskiej, ulega silnym obciążeniom, szczególnie w odcinku lędźwiowym.

Najnowsze badania dowiodły, że wykonanie swingu jest czynnością intensywnie oddziałującą na dolne plecy. Niepoprawne wykonanie zamachu może prowadzić do bólów w tym obszarze, a te z kolei do złego samopoczucia i pogorszenia wyników gry. Chodzi szczególnie o siły, które napierają na kręgosłup podczas przejścia z backswingu do downswingu. Zauważono również, zwłaszcza w grupie amatorów, iż nie przenoszą oni ciężaru ciała na prawą stronę w trakcie powrotu, i obciążają tym samym lewą stopę. Także w szczycie backswingu dochodzi do częstych błędów, które najczęściej popełniane są wśród początkujących golfistów. Często wyrzucają oni ramiona poza płaszczyznę swingu i w ramach rekompensacji wyginają tułów, aby dosięgnąć kijem piłki.

Większość tych błędów nie dotyczy jednak profesjonalistów, którzy opanowali idealnie postawę sylwetki, dlatego w ich przypadku bóle czy kontuzje zdarzają się jedynie po zaciętym pojedynku. Należy więc uzbroić się w pokorę oraz chęć nauki i wysłuchać prostych porad ekspertów.

1.Umieść ramię pod linią podbródka

Postaraj się wyrobić w sobie nawyk trzymania prawego ramienia pod linią podbródka zanim spojrzysz dokąd zmierza piłka. Nie oznacza to, ze masz patrzeć w dół przez długi czas. Spróbuj poruszać głową, ale to właśnie ramię powinno unieść ją w górę po kontakcie z piłką. Jeśli wykonasz to poprawnie, nie tylko pomożesz swojemu kręgosłupowi, lecz także poprawisz jakość gry i zdobędziesz dodatkowe punkty!

2.Praca nad ciężarem ciała

Najlepszym sposobem na naukę przenoszenia ciężaru ciała jest zrobienie kroku prawą stopą po uderzeniu piłki. Powinno się odczuć, jakby szło się w prawo. Po każdym zamachu zadaj sobie pytanie: gdzie jest ciężar? Czy znajduje się  po prawej, czy po lewej stronie ciała? Odpowiednio zbalansowana sylwetka to 90% ciężaru na lewej stopie, natomiast pozostałe 10% na prawej. W ten sposób, naturalnym powinno stać się wykonanie kroku w prawą stronę po uderzeniu.

3.Właściwy skręt ramion

Istnieje prosty sposób, aby poczuć odpowiedni skręt w ramionach bez angażowania bioder, które często również się skręcają. Usiądź na krawędzi wózka golfowego, lub w podobnej pozycji. Ustaw kij w linii ramion, w sposób symulujący ustawienie się do uderzenia. Teraz odwróć się i spróbuj nakierować trzonek kija tak, aby celował na wprost. Poczujesz lekkie ciągnięcie w lewej części ciała, to dobry znak. To ćwiczenie pomoże w kształtowaniu świadomości ciała, a także z pewnością zyskasz dzięki niemu więcej punktów!

4.Używaj obu stron ciała

W przypadku wielu graczy lewa strona ciała jest słaba i zdominowana przez prawą, która bierze większy udział w downswingu czy uderzeniu w piłkę. Jednak dominacja prawej strony ogranicza zasięg i powoduje wiele błędów w wykonywaniu zamachu. Aby przywrócić ruch lewej stronie ciała, swinguj tylko lewą ręką. Kiedy to robisz, zaobserwuj jak ruch naturalnie dosięga całego obszaru zamachu. Teraz dodaj prawą rękę, nie zapominając o swobodzie z jaką do tej pory poruszał się kij. Szybko poczujesz ograniczenie, już nie posuniesz kija tak daleko w lewo. Jednak to ćwiczenie pomoże w aktywacji lewej strony ciała i zachowaniu symetrii kręgosłupa, która jest istotna w prawidłowej postawie.

5.Diagnoza przez brudne buty

Można szybko ocenić błędy golfisty poprzez spojrzenie na jego buty. Jeśli gracz od dłuższego czasu używa tej samej pary, natomiast przestrzeń przy dużym palcu w prawym bucie jest niezdarta oznacza to problem. Jeśli odpowiednio zmienia się ciężar ciała, powinno się często balansować używając przedniej strony prawej stopy. Po pewnym czasie, but w tym miejscu staje się lekko zdarty i ubrudzony. Postaraj się zedrzeć tą część buta, a uzyskasz pewność, że dobrze balansujesz ciałem!

Kręgosłup to trzon naszego ciała. W tradycji jogi, im bardziej jest gibki, tym młodsze jest nasze ciało. Gra w golfa może wydawać się niegroźna, jednak jak widać niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw i może skutkować silnymi bólami, które szybko uczynią z gry torturę zamiast dostarczać przyjemności. Pamiętajmy o symetrycznym wykorzystywaniu ciała oraz o tym, że ruch to zdrowie i częściej spacerujmy zamiast wybierać wygodne przejażdżki wózkiem.

Alex Filipiak

grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

Comments are closed.