Czym są uderzenia karne w golfie?

Uderzenia karne są nieodłącznym elementem gry w golfa. W jakich sytuacjach należy się ich szczególnie wystrzegać?

Uderzenie karne jest zwykle naliczane kiedy piłka gracza wyląduje w miejscu, które nie pozwala wykonać graczowi kolejnego ruchu, a co za tym idzie jest zmuszony do zmiany pozycji piłki w celu przywrócenia jej do gry. Dobrym przykładem mogą tu być dwie następujące sytuacje:

1). Piłka ląduje poza granicami pola lub w obrębie przeszkody wodnej.

2). Piłkę uważa się za zaginioną i wymagane jest zastąpienie jej inną piłką.

Wymiar kary to zazwyczaj jedno dodatkowe uderzenie doliczane do końcowego wyniku gracza. Jeżeli zdarzy się tak, że gracz wybije swoją pierwszą piłkę poza granice pola, powinien liczyć się z tym, że będzie musiał powtórzyć swoje uderzenie z tee, a jego drugie uderzenie będzie odnotowane jako trzecie.

W przypadku jeżeli gracz odważy się oszukać swoich przeciwników zmieniając niepostrzeżenie pozycję piłki, grozi mu doliczenie dwóch uderzeń lub, w niektórych przypadkach, nawet dyskwalifikacja (zachowanie to jest sprzeczne z etykietą gry). Ponadto, jeżeli oszustwo bądź nieuwaga będą polegały na uderzeniu piłki współzawodnika, dolicza się wówczas dwa uderzenia karne do wyniku końcowego. Prawidłowe oznaczenie własnej piłki zdecydowanie tutaj popłaca.

W przypadku niektórych hazardów, jeżeli gracz nie ma możliwości rozegrania piłki z niewygodnego terenu, przysługuje mu możliwość wydobycia piłki bądź użycie nowej piłki w momencie, jeżeli dostęp do tej źle rozegranej jest utrudniony.

Zagrożeniem na polu golfowym są również strefy terenu, który wymaga w danej chwili naprawy, a gra na nim jest w dużym stopniu utrudniona. W takiej sytuacji gracz ma prawo wydobyć piłkę z owego terenu, kontynuując grę  – nie dolicza mu się wówczas uderzenia karnego.

W celu dokładnego zapoznania się z regułami naliczania uderzeń karnych, warto zapoznać się przed rozgrywką z ogólnymi zasadami obowiązującymi na danym polu golfowym, jak i mieć na uwadze powszechnie panujące zasady gry w golfa. Dzięki temu, zyskamy pewność, że nasza gra jest zgodna z wytycznymi, które panują na danym polu golfowym.

Oprac.PP

Portal Grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

Comments are closed.