Caddy – towarzysz na polu golfowym

Funkcja caddy’ego, czyli pomocnika gracza, nie wiąże się z wieloma obowiązkami, natomiast może przynieść dużo korzyści, zwłaszcza osobom rozpoczynającym swoją przygodę z golfem. Poza ośmioma głównymi zadaniami caddy’ego, któremu przyklejono etykietkę osoby od noszenia kijów golfowych, ma on jedyną w swoim rodzaju szansę obserwować oraz uczyć się od najlepszych. To głównie z tej przyczyny wiele osób bije się o to, by wspierać profesjonalistów. Na czym polega ich funkcja na polu golfowym?

Pierwszą i najważniejszą funkcją jest, w rzeczy samej, przenoszenie torby z kijami golfowymi. Wydawać by się mogło, zadanie łatwe i przyjemne, aczkolwiek bardzo często najtrudniejsze ze względu na wagę torby z kijami. Wyćwiczenie prawidłowej techniki podnoszenia torby oraz opuszczania jej na ziemię tak, aby kije nie zakłócały spokoju na polu golfowym, nie jest sztuką łatwą. Nabranie wprawy w przenoszeniu torby z miejsca na miejsce wymaga od caddy’ego częstego towarzyszenia graczowi podczas rozgrywek.

Czyszczenie kijów golfowych to kolejne zadanie powierzane caddy’emu. Wymaga ono od caddy’ego noszenia przy sobie wilgotnego oraz suchego ręcznika. Caddy powinien za każdym razem wręczać graczowi czysty kij golfowy. Wręczenie brudnego kija będzie postrzegane jako poważne faux pas. Stąd, najlepszym wyjściem jest czyszczenie kija zaraz po jego użyciu przez gracza. Należy unikać odkładania czyszczenia sprzętu na później.

Caddy powinien również bacznie obserwować podłoże pola golfowego, które często ulega uszkodzeniom. W przypadku, gdy kawałek darni zostanie przypadkowo wyszarpnięty przez gracza, caddy powinien zaczekać do momentu zakończenia uderzenia i skierować się niezwłocznie ku wyrwanemu kawałkowi podłoża w celu jego naprawy. Dzięki szybkiej reakcji uszkodzone podłoże nie utrudni gry kolejnemu graczowi.

Czyszczenie piłki, która jest aktualnie w grze, to także zadanie caddy’ego. Należy tu jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż nie w każdym momencie czyszczenie piłki jest wskazane. Niektóre jej położenie wręcz zabrania jakiegokolwiek kontaktu z piłką, dlatego też warto zdać się w tym przypadku na znajomość zasad gry przez gracza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie czekanie na sygnał od obsługiwanego przez caddy’ego gracza.

Doglądanie chorągiewki zależne jest od wymagań gracza. Często, to sam gracz decyduje o poprawieniu lub wyciągnięciu chorągiewki, stąd najlepiej czekać na jego wskazówki. Ta sama rada dotyczy poprawiania oznaczeń na piłce, która znajduje się na greenie – z reguły robi to sam gracz, jednak w niektórych sytuacjach może poprosić o pomoc caddy’ego.

Wybór właściwego kija golfowego to zadanie dla bardziej wprawionego caddy’ego bądź caddy’ego, który od pewnego czasu obserwuje styl gry danego gracza. Zapamiętując rodzaje kijów używanych przez gracza podczas gry na danych odległościach, caddy ma szansę zabłysnąć w momencie kiedy gracz zapyta go o radę.

Wszystkie wymienione powyżej funkcje są istotne, ale nie tak istotne jak ciągła obserwacja lotu piłki. Śledzenie trasy piłki to podstawowa rola caddy’ego – żaden z graczy nie chce utracić piłki przez czyjąś nieuwagę. Bezproblemowe odnajdowanie zaginionych na polu piłek sprawi, że gracz chętnie skorzysta w przyszłości z usług czujnego caddy’ego.

Źródło:golf-information.info

Oprac. PP

Portal Grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

 

 

Comments are closed.