Złote rady Bena Hogana

Ben Hogan uznawany za jednego z najbardziej wybitnych zawodników w dziedzinie golfa, zdobywca 9 wygranych w turniejach Majors, to dziś autorytet dla wielu początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy. Jego kariera to pasmo niekończących się sukcesów wynikających z doskonałości, do której dążył przez całe swoje zawodowe życie. Znany ze swoich wyćwiczonych nawyków treningowych oraz nieustającej modernizacji swojego zamachu golfowego, zyskał szacunek kolejnych pokoleń golfistów, które dzisiaj czerpią wiedzę i doświadczenie z książek wydanych przez wybitnego sportowca. Powszechnie uważa się, że jego praca nad zamachem doprowadziła do uzyskania najlepszego kontaktu z piłką w historii golfa.

W celu podzielenia się swoimi przemyśleniami dotyczącymi idealnego swingu golfowego Hogan napisał w 1948 roku książkę „Power Golf”, a następnie „Five Lessons” w 1957 roku. Wymienione pozycje autorstwa golfisty po dziś dzień stanowią najczęściej poszukiwaną literaturę, po którą sięgają gracze w golfa bez względu na ich poziom gry. Przyglądając się wielu radom zawartym w książkach Hogana, można z łatwością zauważyć, że większość z nich nadal pozostaje aktualna. Co więcej, te najcenniejsze z biegiem lat zyskały na swojej wartości. Oto niektóre z nich.

Ben Hogan zawsze podkreślał, że aby uzyskać dłuższy lot piłki należy przyspieszyć w określony sposób swój downswing. Nie należy tego jednak robić poprzez mocniejszy zamach, lecz poprzez konkretną sekwencję ruchów. Hogan wierzył w to, że zachowanie pewnego ciągu ruchu – biodra, ramiona, ręce, dłonie, zawodnik jest w stanie wytworzyć większą energię uderzenia. Sekret tkwi w tym, aby podążając za wymienionymi wyżej elementami ciała podczas wykonywanego swingu, stopniowo zwiększać tempo ruchu.

Kolejną techniką opracowaną przez mistrza gry w golfa było niskie rozgrywanie uderzeń typu pitch i chip z lekkim podkręceniem piłki. Miało to na celu lepszą kontrolę lotu piłki. Aby prawidłowo wcielić w życie powyższą radę, Hogan radził swoim podopiecznym trzymanie dłoni przed piłką oraz w miarę nisko w ciągu całego uderzenia. Ponadto, ograniczenie ruchu dłoni do minimum pozwoli graczowi na prawidłowe nadanie kierunku lotu piłce.

Hogan był zdania, że najczęściej popełniany błąd początkującego gracza polegający na zahaczeniu ironem ziemi zanim uderzy się piłkę, najczęściej wynika z nieprawidłowego przeniesienia ciężaru ciała w trakcie uderzenia. Chcąc prawidłowo uderzyć piłkę Hogan sugerował, aby zwrócić uwagę na przeniesienie ciężaru ciała na przednią stronę ciała podczas downswingu.

Nie od dziś wiadomo, że dokładność Hogana oraz jego umiejętność dalekiego wybijania piłki, były znakami rozpoznawczymi światowej klasy zawodnika. Za przyczynę swoich ponadprzeciętnych osiągnięć podawał spowolnioną pracę nadgarstków w trakcie downswingu.

Najbardziej znany przewodnik instruktażowy po świecie golfa autorstwa Hogana rozpoczyna się rozdziałem dotyczącym podstaw gry, które nigdy nie powinny być bagatelizowane. Jedną z nich jest prawidłowy uchwyt, który powinien być fundamentem każdego zamachu golfowego. W odczuciu Hogana obie ręce wykorzystywane w uchwycie powinny tworzyć jedność. Jedynie w 100% prawidłowy układ dłoni mocno osadzonych na kiju golfowym daje gwarancję dobrego swingu.

Jedna z teorii, którą wyznawał Hogan zakładała, że każdy swing ma dwie płaszczyzny, granice  których gracz nie powinien przekraczać – jedna z nich przewidziana jest dla backswingu, a druga dla downswingu. Według Hogana, każdy zawodnik szlifujący swój swing powinien zwizualizować sobie płaszczyznę backswingu, jako dużą taflę szkła opierająca się na jego ramionach. W żadnym wypadku kij golfisty nie powinien przebić wyimaginowanej tafli zarówno przed przejściem do downswingu, jak i w fazie końcowej zamachu.

W jednym ze swoich ostatnich wywiadów, których Hogan udzielał bardzo niechętnie, poza  prezentacją przez legendę golfa swojego kultowego swingu, gracz wyznał także, że rady zawarte w jego książce „Five Lessons” zdecydowanie wytrzymały próbę czasu. Mimo wielu unowocześnień sprzętu golfowego oraz coraz to bardziej zaawansowanych technik gry, zasady dotyczące podstaw gry, których opanowanie jest kluczem do sukcesu, nie podlegają upływowi czasu.

Źródło: golfdigest.com

 Oprac. PP

Portal Grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

 

 

Comments are closed.