Sztuka dobrego puttowania

Sztuka dobrego puttowania

Sztuka dobrego puttowania

‘Ilu graczy tyle technik puttowania’ – stwierdzenie to słyszy się bardzo często. Jednak okazuje się, że prawidłowe puttowanie nie jest zależne jedynie od prawidłowo wyćwiczonej techniki. Obserwując najlepszych golfistów, z łatwością można zauważyć, że ich styl puttowania łączy podstawowa zależność, a mianowicie – pewność uderzenia wypływająca z samego gracza.

Sukces dobrego puttowania tkwi w  pozytywnym myśleniu i wizualizacji prawidłowego zagrania. Jednak, aby zbudować w sobie pewność siebie oraz pozytywnie nastawić się do wyników gry, potrzebne są solidne podstawy oraz częste praktykowanie na polu golfowym.

‘Putting’ to w zasadzie najkrótsze uderzenie w golfie, w którego następstwie piłka wpada lub nie wpada do dołka. Istotnymi elementami w pozycji gracza podczas tego zagrania są usztywnione nadgarstki. Ręce wraz z barkami powinny tworzyć rodzaj trójkątu, tak, aby to barki prowadziły wahadłowym ruchem całe uderzenie. Następnie ramiona przekazują siłę uderzenia na putter i dochodzi do uderzenia. Nie należy zapominać, że nogi, biodra i głowa niemal nie poruszają się – zarówno w trakcie uderzenia ani tuż po nim. Sedno tego krótkiego uderzenia, tkwi w odpowiednim wyczuciu odległości. Wyobrażenie sobie toczenia się piłki wymaga od gracza sporo skupienia oraz wyobraźni.

DOBRY GRIP KLUCZEM DO SUKCESU

Przede wszystkim należy zacząć od złączenia rąk w taki stopniu, aby tworzyły całość. Unikniemy w ten sposób rozchodzenia się nadgarstków, które niekorzystnie wpływa na spójność całego uderzenia. Popularnie stosowany chwyt praktykowany przez czołowych graczy polega na odklejeniu palca wskazującego lewej ręki od puttera i nałożeniu go w ten sposób, aby zachodził na najmniejszy palec ręki prawej. Układając dłonie na kiju nie należy przesadzać z siłą uchwytu. Nacisk na kij powinien być na tyle delikatny, aby nie pozbawiać gracza możliwości wyczucia uderzenia.

PRAWIDŁOWE UŁOŻENIE PIŁKI

Aby piłka znajdowała się we właściwym miejscu podczas adresowania, musi być położona bezpośrednio na linii lewego oka. Oznacza to, że piłka powinna być ułożona na stanowisku po wewnętrznej stronie lewej stopy. Ułożenie to daje lepszą perspektywę linii, po której chcemy zagrać piłkę.

ZACHOWAJ ODPOWIEDNI DYSTANS

Tutaj najczęściej pojawiają się dwa błędy – zbyt duży dystans dzielący gracza i piłkę w pozycji wyjściowej bądź zbyt krótki. Jeżeli stoisz zbyt daleko od piłki, możesz spodziewać się, że twoje uderzenie nie będzie należało do najbardziej trafnych. Wygięcie ciała w celu dosięgnięcia i uderzenia piłki negatywnie wpłynie na tor, jaki obierze piłka po uderzeniu. Natomiast jeżeli dystans, który dzieli nas od piłki okaże się niewystarczający, górna część naszego ciała ulegnie odchyleniu do tyłu, co zakłóci nasz kontakt z piłką. W konsekwencji, nie będziemy w stanie poprowadzić piłki po właściwej linii uderzenia.

 RĘCE POWINNY WYPRZEDZAĆ PIŁKĘ

Aby zachować właściwe parametry uderzenia, musimy pamiętać, że ułożenie rąk jest sprawą podstawową. W celu odpowiedniego poprowadzenia piłki, nasze ręce muszą być na jej linii, a najlepiej gdyby delikatnie ją wyprzedzały. Jeżeli tak się nie dzieje i ręce znajdują się za linią piłki, możemy spodziewać się podbicia piłki podczas uderzenia oraz rozejścia się nadgarstków, co w rezultacie przełoży się na nieodpowiedni tor obrany przez piłkę.

NIE ANGAŻUJ CAŁEGO CIAŁA W UDERZENIE

To barki i ramiona powinny dyktować rytm całemu uderzeniu. Nieruchome części ciała w trakcie uderzenia to: nogi, biodra i głowa. Podczas gdy uderzenie prowadzone jest przez barki, a ramiona przekazują swobodnie ten ruch na putter, reszta ciała pozostaje całkowicie nieruchoma. Idealnym testem, aby sprawdzić czy prawidłowo wykonujemy uderzenie, jest ‘test cienia’. Polega on na zweryfikowaniu naszych ewentualnych niepotrzebnych ruchów ciała za pomocą cienia. W celu wykonania testu należy przyjąć pozycję wyjściową do uderzenia, tak, aby znajdować się naprzeciwko słońca. Da nam to pełny obraz naszej postawy w postaci cienia prezentującego naszą sylwetkę. Aby zweryfikować niepotrzebnie wykonywane przez nas ruchy, ustawiamy piłkę lub inny przedmiot w taki sposób, aby wyznaczał on granicę naszego cienia w okolicy bioder – nieruchomej części naszego ciała. Wykonując próbne uderzenia jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nasza postawa podczas gry jest prawidłowa.

Jeżeli opanujesz wyżej wymienione elementy stanowiące podstawę dobrego puttowania, a przy tym uruchomisz swoją wyobraźnię, jak i pozytywnie nastawisz się do efektów gry, szybko zauważysz, że żaden dołek nie będzie ci straszny. Wyćwiczenie sztuki puttowania owocuje sporą satysfakcją i zadowoleniem z gry, co bez wątpienia stanowić powinno największą motywację ku zmierzeniu się z putterem.

Grawgolfa.pl

Comments are closed.