Psychologia gry w golfa

„Golf to gra w 90 procentach umysłowa, a w 10 pozostałych… umysłowa” – stwierdzenie czołowego golfisty – Jima Flicka, doskonale oddaje sedno gry w golfa. Każdy z długo praktykujących graczy zgodziłby się co do tego, że gra w golfa to nic innego, jak walka z samym sobą, z własnymi słabościami i niedoskonałościami charakteru. Zapewne z tego względu, golf uważany jest za sport wymagający i trudny. Wymagania te są o tyle wysokie, że nie sprostują im często nawet najlepsi. Jaką tajemnicę skrywa więc psychologia gry w golfa?

Aby zrozumieć problem, wystarczy wyobrazić sobie pewną sytuację. W ręce trzymamy małą monetę, naprzeciwko nas, w odległości paru metrów, znajduje się dołek, naszym zadaniem jest trafić monetą do dołka rzucając nie więcej niż 10 razy, wokół nas pozostali zawodnicy oraz tłum gapiów. Co dzieje się w naszej głowie? Po pierwsze, musimy poradzić sobie z presją otoczenia. Po drugie, skupić na wykonywanym zadaniu, a na domiar złego, szybko opracować odpowiednią technikę, która umożliwi nam zwycięstwo.

Dokładnie te myśli kłębią się w głowie początkującego gracza. W konsekwencji, pojawia się frustracja, złość, wola walki. Wówczas wina zrzucana jest na wszystko po kolei: źle dobrany sprzęt, brak doświadczenia czy też kiepskiego trenera. A przecież nie na tym golf polega. W celu nabrania odpowiedniego dystansu do gry oraz odrzucenia czarnych myśli związanych z ewentualną porażką, gracz musi zrozumieć, że siła tkwi w jego umyśle. Traktowanie go bowiem jak jednego z przeciwników może kosztować gracza bezpowrotną utratą punktów na jego karcie wyników.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców, cechy charakteru, które dominują w naszym życiu codziennym, często ujawniają się także na polu golfowym. Tak też, osoby zamartwiające się na co dzień, wykazują tendencję do bycia pełnym niepokoju na greenie, natomiast osoby, które lubią mieć wszystko pod kontrolą, za bardzo analizują swój swing, co w rezultacie prowadzi do utraty kontroli nad piłką. Ponadto, często gracze nie zdają sobie sprawy z tego, że ich złość i frustracja wywołane przez zły drive lub niecelny putt, wędrują razem z nim do kolejnego dołka paraliżując całą rundę!

Zawarcie sojuszu z naszym umysłem poprzez mentalne przygotowanie się do gry, wydaje się być najskuteczniejszą metodą, dzięki której żaden dołek nie powinien być nam straszny. Siła spokoju, pewność siebie i koncentracja – to właśnie te emocje powinny zawładnąć naszym umysłem podczas gry. Książka Deborah Graham „The 8 traits of Champion Golfers” odkrywa tajemnicę golfowego sukcesu ujawniając znacznie więcej czynników rzutujących na jakość naszej gry. Autorka wnikliwie przyglądając się cechom charakteru, które mają najbardziej korzystny wpływ na nasze wyniki na polu golfowym, wymienia poniższe jako te, których obecność bezwzględnie warunkuje nasz sukces. Oto one:

umiejętność koncentracji,

zdolność abstrakcyjnego myślenia,

stabilność emocjonalna,

chęć dominacji i współzawodnictwa,

bezkompromisowość,

pewność siebie,

zdolność radzenia sobie z presją.

Odpowiednie proporcje wyżej wymienionych cech, dobrze dobrany sprzęt, jak i  częsta praktyka na polu golfowym, stanowią sekret sukcesu nie jednego wybitnego golfisty. Warto pamiętać, że nie są to przeszkody nie do pokonania.

Grawgolfa.pl

Comments are closed.