Najlepsi gracze w historii golfa: Seve Ballesteros

Odcisk stopy Ballesterosa / Autor: Ben Sutherland

Odcisk stopy Ballesterosa w Golf Hall of Fame / Autor: Ben Sutherland

Ballesteros był jednym z niewielu golfistów, którzy zdobyli sławę głównie dzięki występom w cyklu europejskim. Z tego względu jest on na Starym Kontynencie golfistą tak zasłużonym, jak Sam Snead dla PGA Tour. Nikt bowiem nie zrobił dla europejskiego golfa, tyle co Ballesteros.

Życiorys:

Severiano Ballesteros (1957-2011) jest najmłodszym z piątki braci, z których aż czterech zostało w przyszłości profesjonalnymi golfistami. Również jego wujek, Ramón Sota był rozpoznawalnym europejskim graczem, którego największym sukcesem było zajęcie szóstego miejsca w turnieju Masters z 1965 roku. Seve’a do gry przekonał najstarszy brat – Manuel, który po zakończeniu kariery został jego managerem. To od niego dostał również swój pierwszy kij – żelazną trójkę, podarowaną na ósme urodziny. Swoje pierwsze uderzenia Seve wykonywał na plaży, nieopodal domu w Pedreña, niedaleko miasta Santander.

Wraz z piorunującymi postępami, Seve rozpoczął profesjonalną karierę w 1974 roku – mając szesnaście lat. Pierwszy raz zaimponował publiczności oraz rywalom dwa lata później, drugie miejsce w The Open Championship, osiągając taki sam wynik co Jack’iem Nicklausem.

Jego pierwsza wygrana w turnieju z cyklu Major była wyjątkowa na kilka sposobów. Wygrywając The Open Championship w 1979 roku, w wieku 22 lat stał się najmłodszym graczem XX wieku, który tego dokonał. Podobnie znacząca była wygrana w turnieju Masters sezon później. Ballesteros stał się wtedy pierwszym europejczykiem, któremu udała się sztuka wygrania turnieju Masters Tournament. Został wtedy również najmłodszym zwycięzcą w historii turnieju. Jego rekord pobił dopiero Tiger Woods prawie dwie dekady później.

Wywiad ze Sevem Ballesterosem

Kolejne lata przynosiły zwycięstwa zarówno w cyklu European Tour, jak i wybranych turniejach z PGA Tour, czy nawet Ryder Cup. W sumie, Ballesteros wygrał pięćdziesiąt turniejów w European Cup, będąc pod tym względem rankingowym liderem. W sezonie PGA Tour wygrał zaledwie dziewięć turniejów, z czego jednak, aż pięć posiadało rangę Major. Szczególnie upodobał sobie turnieje The Open Championship oraz Masters, które wygrywał odpowiednio trzy i dwa razy. Bardzo dużo, bo aż 37 zwycięstw odniósł w innych turniejach, głównie w Ryder Cup.

Oficjalnie Ballesteros zakończył karierę w 2007 roku, jednak jeszcze przed jej końcem został za sprawą wielu wyróżnień włączony do panteonu najlepszych golfistów XX wieku. Najwartościowszym z nich jest zapewne dodanie Ballesterosa do Golf Hall of Fame w 1999 roku. Seve aż sześciokrotnie został odznaczony orderem Merita, a trzykrotnie tytułem europejskiego gracza roku – w latach 1986, 1988 oraz 1991, uważanych za najlepsze w karierze golfisty.

Niestety, rok po zakończeniu kariery u Ballesterosa wykryto raka mózgu. Po dwóch cyklach chemioterapii i kilku poważnych operacjach Seve zaczął powracać do zdrowia. W maju 2011 roku jego stan zdrowia znacznie pogorszył się. Zmarł 7 maja tego samego roku.

Seve Ballesterosźródło: marca.com

Seve Ballesteros
źródło: marca.com

Ciekawostki:

  • Ballesteros przyznał, że największym momentem jego kariery było ostatnie – dające zwycięstwo – uderzenie na 18tym dołku The Open Championships w 1979 roku.

  • Do legend przeszły występy Ballesterosa w Ryder Cup w parze ze swoim przyjacielem – José María Olazábala. Podczas piętnastu wspólnych występów, aż 11 z nich zakończyło się zwycięstwem, przy dwóch remisach i tylko dwóch porażkach.

  • W dniu śmierci Ballesterosa, jego część została uczczona minutą ciszy na między innymi Madrid Open,w tenisowym pojedynku pomiędzy Rogerem Federerem, a Rafaelem Nadalem – prywatnie przyjacielem golfisty.

  • Po odejściu Ballesterosa powstał również pomysł, by wstawić jego wizerunek do loga cyklu European Tour. Obecnie znajduje się na nim sylwetka Harry’ego Vardona, podczas uderzenia. Nowy emblemat zwierałby wizerunek Ballesterosa, salutującego swoim fanom po wygraniu The Open Championships w 1984 roku.

Cytaty:

  • „Patrzę im w oczy, ściskam im dłonie i klepię po plecach życząc powodzenia, ale w myślach mówię – pogrążę was.”

  • „Jeśli chcesz grać na miarę swojego potencjału, musisz być gotowym na każdą ewentualność. Ćwicz więc.”

  • Jestem tutaj, ponieważ golf jest moim sportem i uwielbiam konkurować…zaczynam wygrywać przez samo bycie tutaj.”

  • „Jako gracz i kapitan czuję, że są to niezapominane chwile, móc grać dla swoich towarzyszy, kraju i wszystkich obywateli na kontynencie.”

Oprac.: Bartłomiej Siama

Źródło: Gra w Golfa

grawgolfa.pl

Comments are closed.