Najlepsi gracze w historii golfa – Billy Casper

Billy Casper uznawany jest za jednego z najbardziej niedocenianych golfistów w dziejach. Pomimo 51 zwycięstw w PGA Tour (lepszym wynikiem może pochwalić się jedynie 6 graczy) i trzykrotnego triumfu w turniejach wielkoszlemowych, nie mówi się o nim zbyt dużo. Prawdopodobnie dlatego, że bardziej skupiano uwagę na jego prywatnym życiu poza polem golfowym. Pech sprawił także, że szczyt jego kariery przypadł na erę takich sław jak Palmer, Nicklaus i Player.

Billy Casper
Autor zdjęcia: Dave Hogg

Fatso i reszta dzieciństwa…

Billy Casper wywodził się z południowej Kalifornii, urodził się w mieście San Diego 24 czerwca 1931 roku. Przyszły zwycięzca U.S. Open rozpoczął grę w golfa w wieku 5 lat, do czego namówił go ojciec. Kiedy poszedł do pierwszej klasy szkoły podstawowej, rówieśnicy przezywali go Fatso, nawiązując do jego lekkiej nadwagi. Casper bardzo wziął to do siebie i zaczął ćwiczyć. Najlepszą odpowiedzią na komentarze kolegów było wyprzedzenie ich w przeróżnych konkurencjach na zajęciach wychowania fizycznego. Od tamtego czasu Billy dbał o dobrą sylwetkę swojego ciała, był to jego sposób na zyskanie akceptacji środowiska. Podobnie jak większość golfistów, Casper również pełnił w dzieciństwie funkcję caddie. Twierdził, że nie przykładał się zbytnio do pracy, strzałów też specjalnie nie ćwiczył, bo go to zwyczajnie nudziło. Tak było na początku, z czasem młody Billy zaczął co raz bardziej interesować się golfem.

Nowy rozdział życia…

Jako caddie Casper dorabiał sobie do kieszonkowego, dostał także stymendium golfowe na studia na University of Notre Dame. W 1952 roku Casper wrócił do swoich rodzinnych stron i ożenił się ze swoją partnerką – Shirley. Przez kolejne 2 lata grywał jako amator, pojedynkując się wielokrotnie z innym słynnym mieszkańcem San Diego – Gene Littlerem. W 1954 roku Billy rozpoczął swoją przygodę z golfem zawodowym. Na pierwszy duży sukces musiał poczekać do 1958 – wtedy to zajął drugie miejsce w turnieju PGA Championship.

Szczyt kariery…

Billy Casper w 1966 roku
źródło: calgolfnews.com

Rok 1959 zapoczątkował niespotykaną serię zwycięstw Billy’ego w PGA Tour. Wtedy to po raz pierwszy sięgnął po mistrzostwo U.S. Open. W latach 1959 – 1975, zwyciężył w kolejnych 50 turniejach. W tym okresie 8-krotnie brał udział w drużynowym turnieju Ryder Cup, zdobywając na nim więcej punktów niż jakikolwiek inny Amerykanin. Swoje kolejne zwycięstwo w U.S. Open ,,dorzucił” w 1966 roku, a w 1970 triumfował w kolejnym wielkoszlemowym turnieju – Masters. Ponad to zwyciężył rekordowe 5 razy w Vardon Trophy, a takim wyczynem mógł poszczycić się jedynie Lee Trevino. Billy Casper został wybrany graczem roku PGA Tour dwukrotnie – w 1966 i 1970 roku. Wszystkie te spektakularne sukcesy zostały jednak przyćmione przez dokonania ,,The Big 3’’ – Jacka Nicklausa, Arnolda Palmera i Gary’ego Playera. Co ciekawe, Casper zwyciężył 26-krotnie w zawodach organizowanych w USA – to o 6 więcej od Palmera i Playera. Historia jednak zapamiętała bardziej tę dwójkę.

Spokój i zabójcza skuteczność…

Gracze, którzy mięli okazję występować w zawodach z Casperem, zgodnie twierdzą, że był to zawodnik kompletny – zachowywał pełny spokój przy oddawaniu strzału i bardzo rzadko popełniał błędy. Lee Trevino stwierdził kiedyś, że Billy sprawiał wrażenie nieomylnego – kiedy tylko podchodził do piłki, wszyscy rywale byli pewni, że odda skuteczny strzał. Słynny golfista meksykańskiego pochodzenia był wielkim fanem talentu Caspera – wzorował się na jego technice i opanowaniu. Billy słynął szczególnie ze swojej perfekcyjnej techniki puttowania. Johnny Miller powiedział nawet, że ręce Caspera są najlepszymi jakie Bóg kiedykolwiek ofiarował człowiekowi. Z pewnością nie były to jedynie miłe słowa o koledze po fachu.

Niedoceniona legenda…

Billy Casper
źródło: golfdigest.com

O tym, jak wielkim graczem był Billy Casper, świadczą same statystyki. Nie zmieni tego fakt, że w prasie częściej mówiono o jego osobliwych sprawach prywatnych niż wynikach sportowych. Był głównie znany opinii publicznej z częstych ataków alergii, przejściu na wiarę mormońską, wychowywaniu 11 dzieci i spożywaniu produktów organicznych. W istocie media nie zwracały większej uwagi na jego talent sportowy. Świat golfa nigdy jednak nie zapomniał o jego wkładzie w tą dyscyplinę – w 1978 został zasłużenie wprowadzony do World Golf Hall of Fame. W 2000 roku magazyn Golf Digest sklasyfikował go na 15 miejscu największych golfistów wszechczasów.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.