Najlepsi gracze w historii golfa: Arnold Palmer

YN3ArnoldPalmer

Arnold Palmer w młodości

Arnold Palmer to podobnie jak Jack Nicklaus – golfista-instytucja. Po zakończeniu niezwykle udanej kariery sportowej zajął się bowiem projektowaniem pól golfowych, awiacją oraz promocją sportu na świecie.

Życiorys:

Jak wielu golfistów, młodego Palmera (urodzonego w 1929 roku) grać nauczył ojciec, będący zarządcą niewielkiego zespołu pól golfowych w Latrobe, stan Pensylwania. Młody Arnold doskonalił swoje umiejętności między innymi na stypendium przyznanym mu przez Uniwersytet w Wake Forest.

Porzucił je jednak po śmierci bliskiego przyjaciela i wstąpił do straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych. Po trzech latach powrócił jednak na studia i w 1954 roku rozpoczął profesjonalną sportową karierę.

Jak to zazwyczaj ma miejsce przy legendach, również Palmer od początku zawodowych zmagań zaczął wygrywać turnieje. Pierwszy zdobyty tytuł – Canadian Open w 1955 roku, okazał się jednym z 64 w cyklu PGA amerykańskiego golfisty.

Na sukces w imprezie Major, Palmer czekał jednak trzy sezony, wygrywając Masters Tournament w 1958 roku. W sumie Palmer wygrał ich siedem, trzykrotnie będąc przy tym drugim w PGA Championship – jedynym turnieju Major, którego nigdy nie wygrał.

Zdecydowanie najwięcej sukcesów Palmer odniósł pomiędzy 1960 a 1963, wygrywając 29 turniejów z cyklu PGA, w tym aż pięć z Wielkiego Szlema. W latach 1960, 1962 oraz 1963 wygrywał również ranking finansowy cyklu.

Sukcesy te przełożyły się na dołączenie Palmera w 1974 roku do golfowej „Hall of Fame” oraz na inne honory. Równie prestiżową nagrodą jest „PGA Tour Lifetime Achievement”, przyznawana najbardziej utytułowanym golfistom cyklu PGA. Kapituła nagrodziła Palmera w 1998 roku, czyli w momencie gdy ten jeszcze czynne brał udział w turniejach. Oficjalnie karierę zakończył bowiem dopiero w 2006 roku.

Palmer poprzez zbudowanie sobie renomy w świecie golfa i autentycznej miłości do tej gry odnalazł się również jako projektant pól golfowych oraz biznesmen. Golfista nadal pomnaża zarobione w sporcie pieniądze, również poprzez wypuszczanie sygnowanych swoim imieniem kolekcji sportowych ubrań czy akcesoriów.

Ulubione momenty Arnolda Palmera uwietcznione na zdjęciach

Ciekawostki:

    • Arnie’s Army” – tak nazywali siebie kibice Arnolda Palmera. Fanów Palmera zaczęto nazywać tak, gdy w turnieju Masters Tournament z 1958 roku kibicowali mu praktycznie wszyscy żołnierze z pobliskiej jednostki. Sam Palmer żartował, że tak często ląduje w rough, że zdążył poznać ich wszystkich osobiście.

    • Imieniem i nazwiskiem Palmera został ochrzczony napój – mieszanka zimnej herbaty oraz lemoniady. Drink, który był przysmakiem Palmera jeszcze z lat dziecięcych, zyskał na popularności wraz z golfistą.

    • Palmer uważany jest za jednego z najbardziej charyzmatycznych graczy w historii golfa, któremu przypisuje się sukces rozpromowania sportu w latach 50. i 60. – czasie błyskawicznego rozwoju telewizji. Magnetyzm i popularność pomogły mu w odnoszeniu sukcesów na innych polach – jako projektanta czy ambasadora sportu.

    • Arnold Palmer jest pasjonatem awiacji, będąc aktywnym pilotem przez ponad pół wieku. Lotnistko w Latrobe, z którego pochodzi gracz, nosi nazwę Arnold Palmer Regional Airport.

    • Palmer znajduje się na okładce gry „Tiger Woods PGA Tour 14” wraz z Tigerem Woodsem.

Wspomienia najciekawszych fragmentów z kariery Arnolda Palmera

Cytaty Arnolda Palmera:

  • Golf jest złudnie prosty i nieskończenie skomplikowany”.

  • Jedyną rzeczą jaką nauczyłem się podczas gry w golfa, to fakt, że piłeczka golfowa nie unosi się na wodzie”.

  • To za co ludzie cenią poezję, ja znajduję w locie dobrze uderzonego drive’a”.

  • Droga do sukcesu jest ciągle w budowie”.

  • Koncentracja powstaje z mieszanki pewności siebie i głodu sukcesu”.

  • Zabawne jest, że im więcej się trenuje, tym więcej szczęścia się ma”.

  • Sztuka puttingu jest jak mądrość – częściowo jest to dar, a częściowo wynik nagromadzenia się doświadczenia.”.

Oprac.: BS

Źródło: arnoldpalmer.com / Gra w Golfa

grawgolfa.pl

Comments are closed.