Najlepsi gracze w historii golfa – Jack Nicklaus

Portret - Jack Nicklaus

Portret – Jack Nicklaus

Jack Nicklaus zaliczany jest do grona najlepszych golfistów XX wieku. Dla wielu, to właśnie on – a nie Snead czy Palmer – powinien otrzymać to miano. Patrząc tylko na listę sukcesów oraz obfitość kariery Nicklausa ciężko się z tą opinią nie zgodzić.

Życiorys:

Nicklaus (urodzony w 1940 roku) swoją przygodę z golfem rozpoczął już w wieku 10 lat. Do uprawiania sportu zachęcił go ojciec – z zawodu farmaceuta, w wolnych chwilach grający w tenisa oraz golfa. Podobnie jak ojciec, w młodości Jack z sukcesami próbował się w różnych dyscyplinach, od pierwszego uderzenia to jednak golf został jego główną pasją. Jeszcze jako nastolatek, Nicklaus w pewnym momencie otarł się nawet o profesjonalną ligę baseball’ową, zaliczając kilka udanych występów na studiach.

Pierwsze sukcesy w golfie pojawiły się bardzo szybko. Już wieku 13 czy 14 lat wygrywał turnieje na szczeblu międzyszkolnym, łamiąc przy tym pierwsze rekordy. Amatorską karierę rozpoczął po dostaniu się na Uniwersytet w Ohio, wygrywając między innymi w 1959 roku amatorskie U.S Open. Sukces ten otworzył mu drzwi do profesjonalnego golfa, który zaszokował zajmując rok później drugą pozycję w U.S. Open. Lepszy był od niego tylko Arnold Palmer – niekwestionowana golfowa legenda.

Gdy na poważnie rozpoczął karierę w 1961 roku, sukcesy posypały się jak z rękawa. Za szczególny cel ubrał sobie zwycięstwa w turniejach z Wielkiego Szlema – wygrywając w dwa lata po rozpoczęciu profesjonalnych zmagań Masters Tournament, U.S. Open oraz PGA Championship.

Kolejne lata występów w PGA Tour przynosiły następne sukcesy – zarówno w turniejach z Wielkiego Szlema jak i samym cyklu PGA. Prócz trzech słabszych sezonów pomiędzy latami 1968 a 1970, Nicklaus utrzymywał grę na wybitnie wysokim poziomie przez prawie trzydzieści lat. Dowodem na to są liczne triumfy73 zwycięstw w turniejach z cyklu PGA Tour, w tym 18 tytułów Major. Aż w ośmiu sezonach Nicklaus wygrywał również ranking zarobkowy, będąc pięciokrotnie wybieranym graczem roku sezonu PGA.

Z tego względu w 1974 roku został wprowadzony do golfowej „Hall of Fame”. Osiągnął ten niebywały sukces w zaledwie 13 lat po rozpoczęciu profesjonalnej kariery. Nicklaus jest również laureatem licznych nagród doceniających wybitne postaci z całego świata sportu.

Film poświęcony najlepszym zagraniom Jack’a Nicklausa

Po rozegraniu ostatniego dołka na British Open w 2005 roku, w pełni poświęcił się swojej drugiej wieloletniej pasji – projektowaniu pól golfowych. Doradzać w tym aspekcie zaczął już w połowie lat sześćdziesiątych. Pierwsze w pełni zaprojektowane przez Nicklausa pole zostało otwarte w 1976 roku. Od tamtego okresu jego firma – „Nicklaus Design” opracowała ponad 350 pól golfowych rozmieszczonych w 39 krajach. „The Golden Bear” – który znajduje się w logo przedsiębiorstwa – aktywnie działał przy projektowaniu 280 z nich.

Styl gry:

Jack Nicklaus – podobnie jak choćby Sam Snead – swoją legendę zbudował na długich drive’ach, które nierzadko przekraczały odległość 300 metrów. Uderzenia te były nie tylko dalekie, ale i bardzo celne, piłka rzadko zmieniała przy tym trajektorię. Nicklaus do mistrzostwa opanował również sztukę uderzania piłki tak, by szybko wytracała swoją prędkość na green’ie. Gdy w 1968 roku IBM testował wspólnie z PGA Tour system elektronicznych statystyk golfistów, Nicklaus przewodził w dwóch kategoriach średniej odległości pierwszych uderzeń (275 metrów) oraz ilości green-in-regulator3/4 jego drive’ów zatrzymywało się dopiero na green’ie.

The Golden Bear” – takie przezwisko ma Nicklaus – był również wybitnym strategiem. Należy on do rzadkiego typu gracza – który na wzór bobsleistów – dokładnie odtwarzał w głowie jakimi uderzeniami przejść dany dołek, znajdując przy tym optymalną drogę. Dobór kija do odległości i siły wiatru, techniki uderzenia oraz sposobu rozegrania końcowego uderzenia – wszystko to było przez Nicklausa zaplanowane jeszcze przed rozpoczęciem dołka.

Jack Nicklaus na przestrzeni lat zaprezentował również rzadką umiejętność wykorzystywania ciężkich uderzeń kończących w momencie, gdy były one kluczowe dla zwycięstwa. Często, to właśnie pod największą presją Nicklaus potrafił zachować zimną krew i ciężkim uderzeniem zakończyć dołek.

Cytaty:

– „Nie bądź dumny z pobierania lekcji. Ja nie jestem”

– „Koncentracja jest dobrym antidotum na lęk”

– „Idealnie proste uderzenie kijem z dużą główką to czysty fuks”

– „Przez całe życie marzyłem by osiągnąć poziom, pozwalający konkurować z najlepszymi golfistami na świecie”

– „Dzieciaki o wiele szybciej dorastają spędzając czas na grze w golfa. Pole golfowe uczy jak się zachowywać”

Nicklaus podczas jednego z turniejów seniorskich

Nicklaus podczas jednego z turniejów seniorskich


Rekordy i ciekawostki:

  • Nicklaus przez siedemnaście lat z rzędu plasował się w pierwszej dziesiątce rankingu zarobkowego. Miało to miejsce w sezonach pomiędzy latami 1962 a 1978.

  • Siedemnaście sezonów z rzędu udawało mu się również przynajmniej raz w roku wygrać jeden turniej z cyklu PGA Tour. Również miało to miejsce pomiędzy 1962 a 1978 rokiem

  • W trakcie swojej kariery wygrał 73 turnieje PGA Tour. Więcej od niego tytułów zdobyli więc tylko Tiger Woods oraz Sam Snead.

  • Jego niekwestionowanym rekordem, który przyniósł mu tytuł najlepszego golfisty XX wieku, jest liczba 18 zwycięstw w turniejach z cyklu Major. Dodatkowo, aż 19 razy kończył któryś z nich na miejscu drugim, a dziewięć razy na najniższym stopniu podium.

  • Z turniejami z Wielkiego Szlema wiąże się jeszcze jeden rekord. Nicklaus zagrał bowiem w aż 157 turniejach typu Major. Miało to miejsce pomiędzy 1957, a 1998 rokiem.

  • W 2005 roku Nicklaus został nagrodzony przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Busha „Medalem Wolności”.

Oprac.: Bartłomiej Siama

Źródło: Nicklaus.com / Gra w Golfa

grawgolfa.pl

Comments are closed.