Jak wybrać odpowiedni kij golfowy?

kije golfoweFakt, że od ponad 100 lat w golfie używa się tych samych kijów golfowych,  znacznie ułatwia sprawę osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tym sportem. Czego możemy oczekiwać od naszych kijów golfowych? Przede wszystkim należy pamiętać, że odpowiednio dobrany kij jest niesłychanie istotną kwestią, która w dużym stopniu przekłada się na nasze wyniki uzyskane w trakcie gry. Podstawową zasadą, którą wypada się tu kierować jest dobranie kija zarówno do naszych umiejętności, warunków, w których gramy, jak i sytuacji w jakiej aktualnie się znaleźliśmy.

W zależności od tego, w jakim położeniu się znajdujemy, raz wymagana jest od nas siła a innym razem dokładność. Tak też, uderzając piłkę z tee, będziemy brali pod uwagę inne czynniki, niż w trakcie uderzenia odbywającego się na obszarze z krótko ostrzyżoną trawą, czyli greenu, czy też z obszaru wysokiej, celowo nie skoszonej trawy- roughu . Każdej z wymienionych sytuacji  będzie służył inny kij, dobrany indywidualnie.

Do podstawowych kijów golfowych zaliczamy:

Woods – kije golfowe wykonane z drewna numerowane  1( driver), 3 oraz 5 służące do otwarcia dołka (najczęściej 1) oraz długich uderzeń na fairwayu ( najczęściej 3 i 5),

Irons – metalowe kije  o numeracji 1-9 niezbędne do gry na fairwayu,

Putter – kij służący do gry na greenie,

Hybrids – kije powstałe z połączenia elementów ironów i woodów o numeracji odpowiadającej długim Ironom (np. 1,2,3,4,5), które służą do długiej gry na fairwayu oraz do gry z roughu,

Wedges – kije o oznaczeniach PW/P (Pitching Wedge), SW/S (Sand Wedge), LW/L (Lob Wedge), służące do krótkiej gry na fairwayu oraz w celu omijania przeszkód.

Jako że, golf wymaga od nas różnych rodzajów uderzeń – drive, long approach shot, short approach shot, pitch, chip, sand shot czy też putt – odpowiedni kij dobiera się pod kątem każdego z nich i tu zaczyna się problem.

Statystyki pokazują, że przeciętny początkujący gracz zazwyczaj stosuje uderzenie typu putt, stąd też najczęściej używanym przez niego kijem jest kij puttowy- stanowi ono bowiem około 40% wszystkich jego uderzeń. Z tego względu, zaleca się opanowanie puttów jako pierwszych.

Pozostaje pytanie, czym powinniśmy się kierować wybierając odpowiedni dla siebie zestaw kijów. Tutaj kłania się Club Fitting, czyli właściwy dobór kija uwarunkowany cechami fizycznymi oraz indywidualnymi umiejętnościami zawodnika. Jakie aspekty powinny więc być brane pod uwagę? Oto nad czym warto się zastanowić wybierając sprzęt golfowy na dobre parę sezonów :

  • grip – układ rąk na uchwycie kija; tutaj znaczenie mają twardość oraz rozmiar(cienki, średni, pogrubiony),
  • długość kija odpowiednio dopasowana do wzrostu zawodnika oraz długości jego rąk,
  • kąt nachylenia kija do podłoża – lie angle,
  • shaft –  trzonek, najdłuższa część kija golfowego, może być stalowa lub grafitowa, jego giętkość wpływa na prędkość główki kija w momencie uderzenia,
  • odpowiednie wyważenie kija.


 

Comments are closed.