Idealne pola golfowe: Pine Valley Golf Club

800px-PineValley17thPine Valley to najlepsze prywatne pole golfowe świata. Ściśle elitarne, rzadko dostępne dla widowni, będące obiektem westchnień wielu amatorów golfa. Poziom jego trudności również nie pozostawia wątpliwości – poradzą sobie na nim tylko najlepsi.

Historia:

W odróżnieniu od większości najsławniejszych pól w Ameryce, Pine Valley powstało z myślą o amatorskim, a nie profesjonalnym golfie. W 1913 roku grupa amatorów kupiła prawie 200 akrów ziemi położonej śród lasu sosnowego koło New Jersey i powierzyła zaprojektowanie na niej pola golfowego George’owi Arthur’owi Crump. Oryginalny projektant zmarł jednak zanim obiekt został dokończony, jego pracę podjęło więc kilku o wiele bardziej renomowanych architektów – między innymi Alister McKenzie oraz Harry Colt.

Crumpowi i reszcie udała się sztuka zaprojektowania jednego z najtrudniejszych obiektów golfowych na świecie. Proces jego projektowania i wcielania pomysłów projektanta w życie zajął prawie pięć lat, ostatnie dołki zostały ukończone bowiem dopiero w 1918 roku. Jego powstanie wiązało się ze sporymi modyfikacjami terenu wokół pola. Mówi się, że na potrzeby terenu pod Pine Valley wycięto ponad 20 tysięcy sosen otaczających łąki łowieckie, przekształcone następnie na obiekt sportowy.

Dołki Pine Valley z lotu ptaka

Pola Pine Valley jest ewenementem, ponieważ mimo że powszechnie są one uważane za jeden z najlepszych obiektów w Ameryce, nigdy nie odbywał się na ich terenie żaden z turniejów cyklu PGA. Ma to częściowo miejsce za sprawą elitarności samego pola golfowego, oraz opiekującego się nim klubu.

Głównym powodem braku turniejów jest jednak zbyt mała powierzchnia, na której z pewnością nie pomieszczą się dziesiątki tysięcy widzów oraz cała infrastruktura potrzebna do organizacji takiego przedsięwzięcia. Padł wprawdzie pomysł by dostosować Pine Valley do standardów turniejowych, dyrekcja klubu jednak do tego się nie pali.

W historii na palcach jednej ręki da się policzyć więc ilość rozegranych tam profesjonalnych turniejów. Jedyną cyklicznie odbywającą się tam imprezą jest Crump Cup – półamatorski turniej odbywający się od 1922 roku na część projektanta obiektu. Czterodniowy turniej (dwie rundy stroke, i cztery match day) jest jedyną okazją do odwiedzenia Pine Valley dla osób niezrzeszonych w klubie. Finałowy dzień jest bowiem otwarty dla widowni.

Klub Pine Valley to podobnie jak Augusta National, obiekt zamknięty dla graczy z zewnątrz. Mało tego, do klubu przy Pine Valley nie da się zapisać, zaproszenia wysyła dyrekcja obiektu. Obecnie ma on około 900 członków z całego świata, ich lista jest jednak ściśle tajna.

2007829111844

Znacznik opisujący dołek / Źródło: Pine Valley

Pola Pine Valley (18 dołków o łącznym par 70) uważane za jeden z najtrudniejszych obiektów na świecie. W rankingu prowadzonym przez amerykańską Organizację Golfową posiada on w trybie turniejowym slope na poziomie 155 oraz ocenę 75.6.

Eksperci podkreślają, że najważniejszym elementem podczas gry na Pine Valley jest umiejętne rozgrywanie uderzeń pomiędzy tee, a greenem. Obiekt znany jest z najlepszych – i zarazem najbardziej wymagających – dołków z par pięć, przez co kluczowe jest planowanie podejścia do green. Jeden błąd na zdradliwym polu może zakończyć marzenia o pozytywnym wyniku.

Każdy z dołków uważany jest za swoiste dzieło sztuki, szczególnie podziwiane są jednak pierwsze trzy oraz ten oznaczony chorągiewką z liczbą 9. Do ich rozegrania potrzeba bowiem innej techniki, niż ma to miejsce zazwyczaj. Nic nie da uderzenie najmocniej jak się da, fairway jest bowiem delikatnie zakrzywione. O wiele korzystniej jest zaplanować dwa uderzenia tak, by ominąć lekki zakręt.

Ciekawostki:

  • Od 2007 do roku 2011, obiekt Pine Valley wybierany był najlepszym polem golfowym Ameryki i świata. Miano to przypadało mu również w latach wcześniejszych. Wyboru dokonywała redakcja „Golf Digest”.

  • Jedną z wielu cech rozpoznawalnych Pine Valley jest tak zwany „The Halfway House”. Jest to kilkunastometrowa drewniana wieża, w której gracze mogą odpocząć pomiędzy 9 a 10 dołkiem.

  • Hell’s half acre” czyli „Diabelskie pół akru” – tak nazywa się bunkier do dołku siódmym. Jest on uważany za najgłębszą tego typu przeszkodę w historii golfa. Zdaniem wielu, głębszy jest tylko ocean, nad którym znajduje się część z amerykańskich pól.

Oprac.: BS

Źródło: Gra w Golfa

grawgolfa.pl

Comments are closed.