Historia Golfa w Polsce

historia golfa w PolsceZachodnie tereny Polski zaraziły się golfem w pierwszej kolejności. Śmiało można powiedzieć, że kolebką polskiego golfa był Dolny Śląsk. Miało to związek z wpływami Niemców zamieszkujących zachodnie tereny kraju. To właśnie oni przyczynili się do zakorzenienia mody na golf, który wówczas postrzegany był jako ekskluzywny sport uprawiany przez reprezentantów wyższych sfer.

Propagowanie gry w golfa odbywało się przez dłuższy czas właśnie za sprawą Niemców, to oni stanowili śmietankę najlepszych golfistów grywających w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Zmiany nadeszły dopiero tuż przed II Wojną Światową. Zamożniejsi Polacy zainteresowali się golfem do takiego stopnia, że sami zaczęli zakładać pola golfowe. II Rzeczpospolita mogła pochwalić się  przed II Wojną Światową czterema obiektami golfowymi.

Za najstarszy obiekt na terenach Polski cieszący się największą popularnością wśród ówczesnych golfistów, uznaje się powstałe w 1924 roku pole golfowe w dzisiejszym Szczawnie Zdrój – przedwojennym Bad Salzbrunn, należące do Księcia von Pless Spa Bad Salzbrunn. Pole golfowe, zaprojektowane przez Szkota – Wiliama J. Rusacka, stanowiło część kompleksu turystycznego oraz Spa i właśnie z tego względu przyciągało niczym magnes zaciekawionych turystów. W 1924 roku na polu rozegrano pierwsze dwa turnieje – Silesia Open Price i German Closed Championship. Lata świetności pola golfowego Bad Salzbrunn przerwała II Wojna Światowa.

 Przyglądając się genezie golfa w Polsce, należy również wspomnieć o polu golfowym powstałym w 1927 roku we Wrocławiu. Pole liczące 9 dołków nie było popularne w takim stopniu, jak pole w Bad Salzbrunn, jednak utworzony przy nim klub liczył sobie aż 98 członków gotowych uiszczać opłatę w kwocie 3 marek za dzień spędzony na polu. Pole istniało do 1933 roku.

Okres międzywojenny nie należał do triumfu golfa w Polsce. Sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać u schyłku międzywojnia – golf zyskał wówczas szczytową popularność. W 1939 roku na terenie Polski stawiały swoje pierwsze kroki 4 pola golfowe mieszczące się w Gdańsku, Łańcucie, Katowicach oraz podwarszawskim Powsinie. Pole golfowe w Powsinie było inicjatorem największego turnieju golfowego rozegranego w międzywojennej Polsce w 1939 roku, a mianowicie Challange Bohema. Mimo, że rozgrywki nie przetrwały próby czasu, to zapisały się w historii polskiego golfa ze względu na swój prestiż. Wśród osób rywalizujących na turnieju znaleźli się między innymi Kornel Makuszyński, Antonii Słonimski oraz Eugeniusz Bodo. Co ciekawe, wielu graczy biorących udział w turnieju nigdy wcześniej nie miało w rękach kija golfowego.

Po II Wojnie Światowej golf niemalże całkowicie zniknął z życia Polaków, a pola golfowe z mapy Polski. Powrócił dopiero z początkiem lat 80-tych jednak po dziś dzień walczy z wizerunkiem sportu elitarnego. Za rok przełomowy uznaje się rok 1993, w którym otwarto pierwsze pole golfowe w powojennej Polsce – pole w Rajszewie. Niedługo potem zaczął funkcjonować First Warsaw Golf & Country Club oraz powołano do życia dwie organizacje golfowe: Polski Związek Golfowy oraz PGA Polska.

Od 1993 roku popularyzacja golfa nabrała sporego rozpędu jednak rozbudzenie świadomości Polaków nie jest sprawą łatwą.  Ze względu na zupełną eliminację golfa z życia społecznego przez długie lata socjalizmu, golfowi przyklejono etykietkę sportu snobistycznego, uprawianego wyłącznie przez burżuazję. Rosnące zainteresowanie Polaków grą w golfa stopniowo przyczynia się do zwalczania sztucznie wykreowanego stereotypu.

Grawgolfa.pl

 

 

Comments are closed.