Historia golfa – część I

historia golfaW gruncie rzeczy, nikt nie jest w stanie dokładnie stwierdzić, jak daleko sięga swoimi korzeniami golf. Już w Średniowieczu pojawiło się kilka sportów, które bardzo przypominały przodków dzisiejszego golfa. Powszechnie jednak uznaje się, że kolebką golfa jest Szkocja, a na datę jego powstania wskazuje się rok 1424. Z uwagi na fakt, że pierwsza wzmianka o ‘grze w golfa’ odnotowana została w Holandii w 1930 roku, przyjęło się, że nazwa ‘golf’ wywodzi się od flamandzkiego ‘colf’, czyli kij.

Początkowo golf uważany był za sport psujący szkocką młodzież, odciągający od nauki oraz negatywnie wpływający na doskonalenie umiejętności łuczniczych. Wspomniane zarzuty pod adresem golfa zostały  zapisane nawet w akcie parlamentarnym Jamesa II. Późniejsze pokolenia nie podzieliły jednak opinii konserwatywnych szkockich parlamentarzystów przychylniej patrząc na budzący pozytywne emocje sport. Dodatkowo, popularyzacji gry w golfa w Szkocji sprzyjały idealne warunki do gry – sporej wielkości naturalnie ukształtowane, zielone tereny.

Pierwszym odnotowanym graczem golfa, w formie zbliżonej do obecnej, był król Szkocji James IV, natomiast za sprawą jego wnuka, króla Anglii i Szkocji – Jamesa IV – wybudowano pierwsze 7-dołkowe pole golfowe na południu Londynu – w Blackheath.

Jak wyglądała sprawa z pierwszym sprzętem golfowym? Nie powinien dziwić fakt, że pierwsze kije oraz piłki służące do gry w golfa wykonane były z drewna. W związku z tym, że sprzęt często ulegał zniszczeniu, z biegiem lat zaczęto go modyfikować. Początkowo szybko łamiące się drzewo hikorowe zastąpiono hebanem oraz kością słoniową. Późniejsze zmiany obejmowały zastąpienie piłek drewnianych – skórzanymi, wypchanymi gotowanymi gęsimi piórami. Warto dodać, że produkcja skórzanych piłek stanowiła dosyć intratny interes w XVI wieku.

Za pierwszy klub golfowy, który powstał w rodzimej Szkocji w 1744 roku, uznaje się Honourable Company of Edinburgh Golfers. Pierwsze stowarzyszenie golfowe także nie kazało na siebie długo czekać. 10 lat po utworzeniu pierwszego klubu golfowego, powstało The Society of St.Andrews Golfers, które następnie spisało po raz pierwszy podstawowe zasady dotyczące gry w golfa. Ustalono między innymi, że standardowe pole golfowe składać ma się z 18 dołków – ustalenie to obowiązuje do dziś.

Do roku 1787, poza Szkocją nie istniał żaden klub golfowy. Natomiast, do roku 1850 Wielka Brytania mogła poszczycić się w sumie 35 klubami golfowymi. Pierwszym klubem, który zaistniał poza granicami Wielkiej Brytanii był klub w Pau we Francji. Co ciekawe, został stworzony przez szkockich żołnierzy. Powstanie klubów golfowych w pozostałych regionach świata było od tego momentu jedynie kwestią czasu. XIX wiek to czas rozkwitu światowego golfa. Sport ten doceniono i zaadoptowano w takich państwach jak : Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Kanada, Afryka, Australia i Hiszpania.

Do popularności golfa z pewnością przyczynił się, rozgrywany od 1960 roku w Szkocji, turniej Open Championship, który w 1961 przekształcił się w British Open. Pierwszy turniej z serii British Open wygrał ceniony golfista – Tom Morris, który wraz ze swoim synem przez pierwsze 10 lat trwania turnieju ośmiokrotnie nosili miano zwycięzcy.

Datą, której nie można pominąć przyglądając się historii golfa jest rok 1867, w którym to powstał pierwszy kobiecy klub golfowy w St.Andrews.

Warto też wspomnieć, że używana dotychczas piłka golfowa została w 1848 roku z sukcesem zastąpiona przez piłkę golfową zwaną gutaperką. Nazwa piłki związana była ściśle z jej wnętrzem, które wypełnione zostało zakrzepniętym sokiem z drzewa noszącego nazwę gutaperka. Jednocześnie, wymusiło to pewne zmiany w konstrukcji kija golfowego, który wzmocniono metalowymi elementami, z uwagi na twardość i ciężar nowej piłki. Schyłek XIX wieku, to kolejna przełomowa zmiana w budowie piłki. Holender Coburn Haskell skonstruował piłkę gumową. Piłka była znacznie trwalsza od swoich poprzedniczek oraz, po raz pierwszy w historii, wyposażona w osłonę zawierającą malutkie dołki. Zmiany w budowie znacznie wpłynęły na właściwości aerodynamiczne piłki – mogła pokonywać dużo większe odległości. W konsekwencji, kije zastąpiono kijami wyłącznie metalowymi.

Grawgolfa.pl

 

 

 

Comments are closed.