Z golfem pod wiatr, czyli o zmiennych warunkach pogodowych

Pogoda z natury potrafi płatać figle. Warunki na polach golfowych są od niej niestety uzależnione. Nie da się wyeliminować czynnika atmosferycznego, co więc zrobić, aby maksymalnie wyeliminować go podczas gry w golfa?

Golf-RainDeszcz, wzrosty i spadki temperatur, wiatr powodują, że na polu występują niezwykle niedogodne warunki. Wyboistość, podmokłe podłoże oraz zmienność lotu piłeczki są najczęstszymi przeszkodami, z którymi borykają się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Gra staje się trudniejsza i jednocześnie mniej dynamiczna. Wszystkie zasady gry wyuczone podczas klasycznych warunków nie mają racji bytu.

Problem polega na tym, że golfiści bardzo często nie są przyzwyczajani do zmienności pogody. Większość treningów, czy towarzyskich gier odbywa się w przychylnych okolicznościach atmosferycznych. Brak konfrontacji z dowolną konfiguracją negatywnych czynników pogodowych powoduje, że podczas turniejów obserwuje się spadek formy, czy też problemy z przeciwstawianiem się naturze. Najlepszym rozwiązaniem jest trenowanie o stałej porze bez względu na warunki. Tylko w ten sposób można nauczyć się koordynowania swoich ruchów tak, aby przynosiły pożądane efekty.

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy deszcz pada na tyle siarczyście, że na polu nie da się wytrzymać bez okrycia wierzchniego, które w pewnym stopniu krępuje nasze ruchy. Dla wielu graczy dodatkowa osłona odzieżowa jest barierą, która nie pozwala na poprawne wykonanie swinga. Warto więc przyzwyczaić się do kurtki przeciwdeszczowej. To samo tyczy się rękawiczek. Warstwy ubrań nie tylko wpływają na komfort gracza, ale także wpływają na jego timing.

Co wtedy, kiedy warunki pogodowe zmieniają się nagle bez żadnej zapowiedzi? Czy kiedykolwiek graliśmy przemrożonymi dłońmi? Podświadomie unikamy możliwości skonfrontowania umiejętności z trudnymi warunkami pogodowymi. Kiedy za oknem pada deszcz twierdzimy, że nauka w takich okolicznościach jest bezsensowna, nie da miarodajnych rezultatów. Nic bardziej błędnego. Bezpieczne realia pozwalają na zdobycie podstawowej wiedzy. Jednak dopiero kilka trudnych spotkań ze specyficzną kondycją pola golfowego np. w trakcie deszczu pozwoli nam na realną ocenę naszej gry.

Miękka nawierzchnia wymaga większego skupienia i dłuższego etapu przygotowawczego. Sposób radzenia sobie z tą barierą jest niestety indywidualny dla każdego golfisty. Wymaga on realnej oceny sytuacji, punktu przyłożenia oraz wyważenia punktu ciężkości ciała. Należy podkreślić, że w wymienionych warunkach prędkość greenu zdecydowanie maleje.

Co zrobić gdy wzmaga się wiatr?

Przy uderzeniu pod wiatr

Należy skupić się na tym, aby tor piłki był w miarę płaski. Nie należy nadużywać siły. Im mocniejszy strzał tym większe prawdopodobieństwo, że piłka nie dotrze do celu. Przede wszystkim ze względu na to, że tor będzie prawdopodobnie dość wysoki i nie stawi oporu wiejącemu wiatru – piłka wyląduje bliżej niż sądziliśmy. W trakcie lotu może także zmienić kierunek albo wirować w powietrzu.

Uderzenie z wiatrem

Posłanie piłki na green jest wbrew pozorom najtrudniejsze w warunkach, kiedy uderzamy z wiatrem. Ocena mocy uderzenia jest w tym momencie kluczowa, lecz trudna do oszacowania ze względu na zmienne warunki.  W momencie, kiedy jesteśmy pewni, że piłka po carringu nie wyląduje w dołku należy pomyśleć o dogodnym miejscu na greenie, skąd wykonamy kolejny strzał. Starajmy się tak, żeby prędkość hamującej piłki na greenie była jak najniższa – unikniemy w ten sposób wyrzucenia spoza najbliższego otoczenia dołka.

Wiatr boczny

Wiatr zmienny jest najgorszym przeciwnikiem golfistów – amatorów, którzy nie potrafią ocenić, jaki wpływ będzie miał prawo lub lewo stronny podmuch na carring piłeczki. Zawsze należy oceniać możliwości wiatru przed rozpoczęciem gry, serią piłek próbnych. Jeżeli potrzebujemy piłki, która zwolni poślijmy ją za dołek i pozwólmy, żeby wiatr popchnął ją z powrotem w stronę celu. Natomiast jeśli jest odwrotnie i chcemy, żeby piłka wylądowała delikatnie na greenie należy precyzyjnie uderzyć ją w stronę dołka. Ważne jest by przy tym odpowiednio ustawić kąt uderzenia. Jeśli wiatr jest prawostronny to sylwetka powinna być delikatnie zwrócona w prawą stronę, analogicznie uderzenie lewostronne.

Praktykowanie golfa w wietrznych warunkach pozwala na zwiększenie skuteczności podczas słonecznej pogody. Stajemy się bardziej świadomi lotu piłki, ale także uczy nas to realnego oceniania warunków w tym np. siły wiatru i jego zwrotu. Pomocne będzie wykonywanie serii powtórzeń o delikatnie zmienionych parametrach. Korygowanie błędów dzięki tej technice jest dużo prostsze. Eksperymentowanie w trudnej pogodzie powoduje, że zawodnicy staja się lepszymi golfistami i szybciej przystosowują się do trudnych warunków podczas turniejów.

Katarzyna Grzemska

Grawgolfa.pl

LOGO GRAWGOLFA.PL

 

Comments are closed.