Czy golf jest sportem dla ludzi niepełnosprawnych?

O tym, że golf jest wymagającym sportem przekonujemy się przy okazji każdego turnieju. Pozostaje jednak pytanie w jaki sposób radzą sobie zawodnicy, którzy nie są w pełni swoich fizycznych możliwości? Motywacja, którą kierują się osoby dysfunkcyjne zadziwia niejednego w pełni sprawnego gracza.

Golf dedykowany jest dla wszystkich, którzy bez względu na wiek, płeć lub stan fizyczny chcą rozpocząć niezwykłą przygodę ze sportem. Wykorzystywane umiejętności nie ograniczają się jedynie do siły, ważna jest precyzja, a także podejmowanie wyzwań. Dlatego wielu niepełnosprawnych decyduje się właśnie na ten sport. Poprzez przełamywanie swoich barier, dążenie do jak najlepszych wyników zawodnicy pokonują swoje dysfunkcje, co stanowi doskonałą rehabilitację.

Gra w golfa oparta jest jedynie  w 15% na zręczności fizycznej i aż w 85% odnosi się do psychicznych kompetencji. W związku z tym można pokusić się o stwierdzenie, że praktycznie każdy, kto jest wystarczająco zdeterminowany może nauczyć się grać. Dla piłeczki golfowej nie ma znaczenia z jakiej pozycji lub którą częścią ciała wykonany zostanie swing. Wszystko zależy od zawodnika oraz instruktora. Praca nad doskonaleniem techniki osoby niepełnosprawnej nie powinna być ograniczana jakimikolwiek stereotypami.

W tym momencie warto podkreślić, że powodzenie w ogromnej części zależy od instruktorów i rehabilitantów, którzy z oddaniem czynią golf sportem bez ograniczeń. Bez względu na to, z jakim uszkodzeniem organizmu mamy do czynienia na samym początku należy określić możliwości danej osoby. Obserwacja koordynacji, siły i stopnia dysfunkcyjności jest kluczowym elementem poprawnego dopasowania intensywności i rodzaju treningu. Czasami potrzebne jest eksperymentowanie, które daje rozeznanie co do najbardziej efektywnej i wygodnej formy. Nie należy także zapominać o dobrze podstawowego sprzętu. Dopasowanie kija i długości shaftu jest niezwykle istotną kwestią przed pojawieniem się na polu golfowym.

paragolfista

Fot. Paragolfista Donald Shapiro, źródło: The Augusta Chronicle

Początkowo ćwiczenia powinny obejmować doskonalenie sposobu trzymania kija. Jeżeli chodzi o samą technikę zwykle przez długi czas doskonali się driving na putting green. W wielu przypadkach ta technika jest jedyną z możliwych, nie należy jednak ulec wrażeniu, że jest to rzecz prosta. Zwykle instruktorzy pracujący z paragolfistami pomagają w ustaleniu optymalnej pozycji sylwetki. Równie często stosuje się nagrywanie krótkich filmów, które następnie służą do korygowania błędów.

Dobra pozycja wyjściowa (setup) tak bardzo podkreślana przez profesjonalistów, nie jest elementem wymaganym do rozpoczęcia gry. Wielu graczy poruszających się na wózkach z czasem wypracowało swoją własną metodę. Każdy rodzaj dysfunkcji wymaga indywidualnego podejścia i treningu.

Zawodnicy z niedowładami i zaburzeniami balansu ciała

Zawodnicy zmagający się z konsekwencjami mózgu powinny przygotować się na długi proces przygotowawczy. To, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie da rezultat w przypadku kolejnej. Eksperymentowanie zarówno z nowościami technologicznymi jak i prostymi rozwiązaniami pomaga wrócić do formy. Problemy z balansem ciała rozwiązywane są za pomocą specjalnych urządzeń stabilizacyjnych lub po prostu za pomocą zwykłego krzesełka. Niezbędne jest umożliwienie swobodnego poruszania się wózkiem golfowym po polu.

Swing jedną ręką

Swing dla zawodników posługujących się jedną ręką jest lżejszy, co powoduje trudności w opanowaniu lotu piłki, lecz i z tym niepełnosprawni z biegiem czasu radzą sobie nadzwyczaj dobrze. Warto rozpocząć od puttingu i chippingu, ponieważ te dwie techniki wymagają mniejszego zakresu ruchu niż pełny swing. Nauka panowania nad balansem ciała i zmiany punktu ciężkości to kolejne wskazówki prowadzące do opanowania golfowych umiejętności.

Swing w pozycji siedzącej

Istnieje wiele propozycji dotyczących skutecznego swingu z pozycji siedzącej. Dobór odpowiedniej zależy od stopnia i rodzaju urazu. Zwykle korzysta się z pozycji bocznej lub frontalnej. Pomocne mogą okazać się pasy stabilizacyjne, które wbrew pozorom dają dodatkowe pole manewru.

Wskazówki dla graczy z dysfunkcjami kończyn dolnych

Jeżeli rady dotyczące swingu w pozycji siedzącej są nieadekwatne, czyli w przypadku amputacji jednej z kończyn, należy rozważyć inne możliwości. Utrzymywanie pozycji stojącej daje większe możliwości aniżeli przypadki analizowane powyżej. Kluczowa jest praca nad właściwym balansem ciała. Umiejętne przenoszenie ciężkości pozwala na prawie stuprocentowe wykorzystywanie siły skupionej w całym korpusie.

Zawodnicy niewidomych oraz z zaburzeniami wzroku

W tym przypadku niezbędny jest profesjonalny asystent informujący o warunkach w jakich odbywa się gra. Sprecyzowanie odległości od dołka i pomoc w ustawieniu w odpowiedniej pozycji jest konieczne do wykonania odpowiedniego swingu. Często stosowaną praktyką w puttingu osób niewidomych jest przejście dystansu od dołka aż do tee boxu tak, aby gracz mógł określić odległość. Osoby niedowidzące mogą posługiwać się jaskrawo kolorowymi piłeczkami.

Wielu paragolfistów po udoskonaleniu swoich zdolności decyduje się na uczestniczenie w profesjonalnych turniejach. Przepisy dotyczące zawodników niepełnosprawnych są często weryfikowane. Jednym z dobrych przykładów tej praktyki jest możliwość podtrzymywania się na specjalnej podporze podczas wykonywania swingu. Na rynku sprzętu golfowego można znaleźć wiele pozycji, które ułatwiają grę. Sklepy z urządzeniami pomocniczymi oferują m.in. nowoczesne stabilizatory, specjalistyczne protezy, czy przystosowane kije golfowe.

Wszystko zależy jednak od chęci samego zawodnika. Golf powinien być źródłem relaksu i spełnienia. Ponadto umożliwia spotykanie wielu interesujących ludzi, którzy tworzą unikalne społeczności. Odnosząc się do pytania zawartego w tytule, z pewnością należy stwierdzić, że golf może okazać się doskonałą możliwością uprawiania aktywności fizycznej przez osoby niepełnosprawne. Co więcej może stać się także sposobem na życie.

Katarzyna Grzemska

Grawgolfa.pl

grawgolfa.pl

 

Comments are closed.