Belly Putter – udogodnienie czy oszustwo?

Jest taki kij, który od lat wywołuje kontrowersje w całym świecie golfowym. Dla jednych jest doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie gry, a dla innych nieuczciwym wsparciem, które niszczy przyjemność z rozgrywki. Belly Putter – czym właściwie jest i jak jest jego aktualny status?

Belly putter
źródło: blogcatalog.com

Jak wiadomo, przeciętny kij ma shafta liczącego 80-90 cm. Belly putter może być dłuższy nawet o 20 cm. Jest on przykładany do brzucha po to, żeby zminimalizować wibracje i niedokładności wynikające ze złego ruchu rękoma czy nadgarstkami. Innymi słowy belly putter usztywnia gracza i sprawia, że uderzenie jest pewniejsze, bardziej stabilne. Problem polega na tym, że te niekontrolowane ruchy i błędy, występujące przy uderzeniach zwykłymi kijami, są nieodłączną częścią gry w golfa. Czy zatem uczciwym jest wyeliminować ,,yipsy’’ za pomocą technicznej nowinki?  Z drugiej strony mówi się, że belly puttery mają także swoje minusy – zmniejszają kontrolę nad uderzeniem i utrudniają wymierzenie dobrej odległości.

Phil Rogers
źródło: sportsworldcards.com

Wszystko zaczęło się w 1967 roku, kiedy Richard Parmley i Phil Rogers zaczęli używać kijów, które nazwali ,,body pivot putter’’. Była to bardziej jednorazowa ciekawostka, aniżeli nowy trend w golfie. Sprawa wróciła w 1999 po tym, jak Paul Azinger zastosował na nowo technikę Parmleya i Rogersa. Od tamtego czasu wielu golfistów korzysta z belly putterów. Część środowiska (w tym Tiger Woods) uważa to za nieuczciwe wsparcie, z którego należy zrezygnować.

Ernie Els ,,przyłapany” na belly putterze
źródło: blogspot.com

Podobnego zdania był także legendarny Ernie Els, który jednak w ostatnim czasie złamał swoją zasadę i zaczął korzystać z usług belly puttera. Co więcej, zawodnik z RPA wygrał parę zawodów, w których stosował to ,,nieuczciwe’’ wsparcie. Być może najlepszym zdaniem, podsumowującym całą kwestię długich putterów, są słowa wypowiedziane przez Elsa, który stwierdził  żartobliwie, że skoro wszyscy golfiści oszukują w ten sposób, to on także będzie to robił – oczywiście do czasu, do kiedy będzie to legalne.

USGA

Jak zatem wygląda kwestia regulaminowa belly putterów? USGA (Amerykański Związek Golfowy) milczy na ten temat. Decyzja miała zostać podjęta już dawno, ale dopuszczanie do gry długich kijów wciąż pozostaje kwestią nieregulowaną, co w praktyce oznacza ich legalne zastosowanie w grze. W swoim ostatnim oświadczeniu USGA zapowiedziała, że decyzja zostanie podjęta za pół roku. Do tego czasu Ernie Els i inni golfiści nie mogą spokojnie korzystać z belly putterów.

Dawid Reps

grawgolfa.pl

Comments are closed.