Idealne Pola Golfowe: Augusta National Golf Club

greenPola należące do klubu Augusta wydają się być jednym z wielu tego typu obiektów rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych. Jego elitarność sprawia jednak, że gra na nim jest niezrealizowanym marzeniem wielu entuzjastów golfa. Augusta jest bowiem miejscem gdzie grać mogą tylko albo najlepsi, albo najbogatsi.

Historia:

Augusta Golf Course jest stosunkowo młodym obiektem, pola zostały bowiem otwarte do użytku w 1933 roku. Ich twórcą był Alister McKenzie – znany brytyjski architekt. Teren zagospodarowany przez McKenzie’go na pole golfowe, wcześniej służył jako plantacja roślin, przez to każdy z dołków nazywa się po rodzaju rośliny, która była w tym miejscu hodowana.

Pomimo relatywnie krótkiego czasu istnienia pola, klub Augusta uważany jest za jeden z najbardziej konserwatywnych w Ameryce. Ściśle kontrolowana grupa członków, wśród których nie brak znanych osobistości polityki i biznesu to jego cecha rozpoznawcza. Do klubu Augusta się nie da się zapisać, zaproszenie do gry otrzymuje się od jego zarządu. Przez to jego członkami – który zazwyczaj jest około 300 – są prominentni politycy lub biznesmeni albo legendy profesjonalnego golfa.

Jedną z tradycji są zielone marynarki z wyszytą nazwą klubu, którą otrzymuje każdy jego członek. Zwyczajem było również, że każdy z golfistów otrzymuje caddie’go przypisanego przez klub, nie mógł przyjechać z własnym asystentem.

Dołek #10 podczas Masters z 2006 roku

Dołek #10 podczas Masters z 2006 roku

Naturalnie jednak to, co odróżnia pola Augusta National od reszty obiektów w Ameryce, jest niebywały prestiż związany z corocznym turniejem Major – Masters Tournament. Jest to jedyny turniej z Wielkiego Szlema, odbywający się co roku na tym samym polu. Turniej założony został przez Bobby’ego Jonesa – pomysłodawcę obiektu w 1934 roku. Na przestrzeni lat turniej zyskiwał na popularności i prestiżu, gdy w latach 60. i 70. dominowali na nim Arnold Palmer i Jack Nicklaus.

Obecnie Augusta National Golf Club kojarzone jest z dwoma cechami rozpoznawczymi – turniejem Masters, oraz elitarnym, zamkniętym klubem. Niestety obie te cechy sprawiają, że możliwość zagarnia na nim przez normalnego golfistę graniczy z cudem.

Charakterystyka:

Obiekt Augusta jest średnich rozmiarów polem golfowym, z długością 6,7 kilometra przy 18 dołkach. Składa się ze 100 akrów fairway, przy aż 40 rough. Na polu znajdują się również 44 bunkry i sześć zbiorników wodnych.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem pól Augusta jest „Amen Corner”. Określenie to przylgnęło do drugiego uderzenia na dołku 11, całego dołka 12 i rozpoczynającego uderzenia przy 13-tym. Jego twórcą jest pisarz i dziennikarz Herbert Warren Wind, który użył tego terminu w artykule podsumowującym wydarzenia turnieju Masters z 1958 roku. Miano to przylgnęło po tym, jak Arnold Palmer – dzięki rewelacyjnej taktyce – zapewnił sobie na przestrzeni tych trzech dołków zwycięstwo.

Pola Augusta – z racji swojej elitarności – usiane są różnymi odniesieniami do historii. Jednym z tego przykładów jest drzewo Eisenhowera znajdujące się w połowie fairway na siedemnastym dołku. Sosna otrzymała taki przydomek za sprawą byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który miał zwyczaj bardzo często uderzać w nie piłką, podczas rozgrywania partii. W 1956 padła nawet propozycja by je ściąć, która natychmiastowo została odrzucona. Drzewo z upływem lat znacznie jednak się rozrosło, przez co w 2011 roku zostało jednak usunięte.

Graficzna prezentacja pól Augusta dołek po dołku


Ciekawostki:

  • Augusta jest jednym z niewielu pól w Ameryce, do których nie możesz się zapisać, członkostwo jest przyznawane po indywidualnym zaproszeniu

  • Jedynymi profesjonalnymi graczami będącymi członkami klubu Augusta jest Arnold Palmer, Jack Nicklaus oraz John Harris. Prócz nich członkami klubu są najbardziej znane osobistości polityki i biznesu Stanów Zjednoczonych między innymi Warren Buffett czy Bill Gates

  • Członków klubu jest zazwyczaj około 300, od zawsze byli to sami mężczyźni, w 2012 roku członkostwo otrzymała pierwsza kobieta

  • Rekordowym wynikiem podczas turnieju Masters, który regularnie odbywa się na Augusta NGC jest 63, zdobyte przez Nicka Price’a i Grega Normana

  • Pole Augusta jest bodaj jedną areną rozgrywania turnieju w ramach PGA Tour, która nie została oficjalnie zrecenzowana i przetestowana przez United States Golf Association. Z racji tego nie znany jest dokładnie poziom trudności pola – wyliczany współczynnikami slope rating i course rating

Oprac.: Bartłomiej Siama

Źródło: Augusta.com / Gra w Golfa

Comments are closed.